Testi.cz > Geografie > Evropa > ŠVÉDSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti

test ŠVÉDSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (734vlož. 2580vyzk.+26%ø) ... vloženo 8.8.2023
Test vyzkoušen 81 krát, průměrný výsledek je 74.1%.
Upozornění: Fotografie v testu u otázek č.1, č.3, č.4, č.5, č.8, č.10, č.15 a č.24 mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/správných možností mohou být na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti. Přeji hodně úspěchů při řešení testu. :-)
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Švédsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Švédska?

 3. Kolik obyvatel má Švédsko? (k 1.1.2023)

 4. A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se Švédsko rozkládá? B) Která moře nebo části moře na fotografii č.1 omývají pobřeží Švédska?
  A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se Švédsko rozkládá?  B) Která moře nebo části moře na fotografii č.1 omývají pobřeží Švédska? (náhled)

 5. A) Označ všechny sousední státy Švédska: B) S kterým státem má Švédsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 6. Jednotkou švédské měny (k 8.8. 2023) je:

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Švédska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Švédska? (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Švédsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a zvíře. Národní květinou Švédska je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Švédsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a zvíře. Národní květinou Švédska je:  – obrázek č.3 (náhled)

 9. Národním stromem Švédska je: – obrázek č.4
  Národním stromem Švédska je:  – obrázek č.4 (náhled)

 10. Národním zvířetem Švédska je: – obrázek č.5
  Národním zvířetem Švédska je:  – obrázek č.5 (náhled)

 11. Švédsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i švédský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí švédské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly. Na fotografii č.6 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou švédské kroje: Na severu Švédska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv?
  Švédsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i švédský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí švédské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly. Na fotografii č.6 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou švédské kroje: 	Na severu Švédska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv? (náhled)

 12. Vyberte a označte 5 největších švédských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 13. A) Jak se jmenuje nejstarší město ve Švédsku? B) Ve kterém švédském městě působil v letech 1856 –1861 jako dirigent a učitel hudby největší český skladatel a tvůrce naší národní hudby Bedřich Smetana? C) Z nabídky na fotografii č.7 vyberte a označte námořní přístavní města:
  A) Jak se jmenuje nejstarší město ve Švédsku?  B) Ve kterém švédském městě působil v letech 1856 –1861 jako dirigent a učitel hudby největší český skladatel a tvůrce naší národní hudby Bedřich Smetana?  C) Z nabídky na fotografii č.7 vyberte a označte námořní přístavní města: (náhled)

 14. A) Vyberte a označte švédské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8: B) Nejdelší řeka, která protéká územím Švédska se jmenuje:
  A) Vyberte a označte švédské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8:  B) Nejdelší řeka, která protéká územím Švédska se jmenuje: (náhled)

 15. Kromě řek je vodstvo Švédska zastoupeno i tisíci jezery. A) Jak se jmenuje rozlohou NEJVĚTŠÍ jezero ve Švédsku na fotografii č.9? B) Jak se jmenuje NEJHLUBŠÍ jezero ve Švédsku?
  Kromě řek je vodstvo Švédska zastoupeno i tisíci jezery.  A) Jak se jmenuje rozlohou NEJVĚTŠÍ jezero ve Švédsku na fotografii č.9? B) Jak se jmenuje NEJHLUBŠÍ jezero ve Švédsku? (náhled)

 16. Z nabídky vyberte a označte ostrovy a souostroví patřící k Švédsku: – fotografie č.10
  Z nabídky vyberte a označte ostrovy a souostroví patřící k Švédsku: – fotografie č.10 (náhled)

 17. Na území Švédska se nachází (ke dni 8.8.2023) 15 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 švédské památky UNESCO:
  Na území Švédska se nachází (ke dni 8.8.2023) 15 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 švédské památky UNESCO: (náhled)

 18. Švédsko je bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik hradů a zámků ve Švédsku. A) Pod kterým písmenem je středověký hrad Kalmar? B) Které švédské historické sídlo je označeno písmenem E?
  Švédsko je bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik hradů a zámků ve Švédsku. A) Pod kterým písmenem je středověký hrad Kalmar?  B) Které švédské historické sídlo je označeno písmenem E? (náhled)

 19. Mezi slavnými osobnostmi na fotokoláži č.13 je i slavný švédský vynálezce Alfréd Nobel. A) Kterým písmenem je označen Alfréd Nobel? B) Co Alfréd Nobel vynalezl?
  Mezi slavnými osobnostmi na fotokoláži č.13 je i slavný švédský vynálezce Alfréd Nobel. A) Kterým písmenem je označen Alfréd Nobel? B) Co Alfréd Nobel vynalezl? (náhled)

 20. ABBA na fotografii č.14 je švédská popová skupina založená ve Stockholmu. A) V kterém roce byla ABBA založena? Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Jde o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. B) Vyberte a označte písně, které pocházejí z repertoáru skupiny ABBA:
  ABBA na fotografii č.14 je švédská popová skupina založená ve Stockholmu. A) V kterém roce byla ABBA založena? Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Jde o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. B) Vyberte a označte písně, které pocházejí z repertoáru skupiny ABBA: (náhled)

 21. Co Švédsko dalo světu? Z nabídky vyberte a označte výrobky, vynálezy a objevy švédských osobností – některé jsou na fotografii č.15, které dobyly svět:
  Co Švédsko dalo světu? Z nabídky vyberte a označte výrobky, vynálezy a objevy švédských osobností – některé jsou na fotografii č.15, které dobyly svět: (náhled)

 22. Které město je na fotografii č.16?
  Které město je na fotografii č.16? (náhled)

 23. Z jakého města je fotografie č.17?
  Z jakého města je fotografie č.17? (náhled)

 24. Jak se jmenuje město na fotografii č.18?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.18? (náhled)

 25. Z kterého města je fotografie č.19?
  Z kterého města je fotografie č.19? (náhled)

 26. Fotografie č.20 je z města:
  Fotografie č.20 je z města: (náhled)

 27. Město na fotografii č.21 se jmenuje:
  Město na fotografii č.21 se jmenuje: (náhled)

 28. Z kterého města je fotografie č.22?
  Z kterého města je fotografie č.22? (náhled)

 29. Na fotografii č.23 je město:
  Na fotografii č.23 je město: (náhled)

 30. Švédská kuchyně nebyla nikdy příliš bohatá. Obyvatelé se museli spokojit s tím, co mohli vypěstovat nebo ulovit. Masité pokrmy sestávaly z ryb, vepřového masa, zvěřiny a divokých ptáků. Vzhledem k velké rozloze Švédska jsou mezi kuchyní severního a jižního Švédska regionální rozdíly. Na dalekém severu mají některá jídla své kořeny v kuchyni Laponců, kteří konzumovali především sobí maso a zvěřinu. Na jihu hrály větší úlohu lesní plody, čerstvá zelenina a vliv kuchyní sousedních států. Tradiční je také lososí maso, sobí maso, skopové a jehněčí maso. Připravují se jako steak; přílohou bývají brambory a nepostradatelné brusinky. K masům se konzumuje jako příloha chleba, brambory, bramborová kaše, rýže a těstoviny. Vyrábějí se zde kvalitní mléčné výrobky, sýry a jogurty. Jogurty i ostatní potraviny se doplňují nejrůznějšími bobulemi, lesními plody a peckovinami. Bobulovité ovoce je velmi oblíbené. Používají především brusinky, borůvky nebo plody ostružiníku morušky. Připravují se z nich marmelády, džemy a zavařeniny nebo husté polévky. Známé jsou šípková a borůvková polévka, které se podávají teplé i studené. Oblíbená jsou i sladká jídla. Z nápojů se nejčastěji pije káva s mlékem a čaj, k jídlu pivo. Alkohol se prodává ve specializovaných obchodech. Jídla se servírují často tak, že se vystaví na velký stůl na talířích více druhů pokrmů a strávníci si jídlo vybírají podle chuti – tento způsob servírování se rozšířil ze Skandinávie do ostatních zemích a říká se mu podle země původu „švédský stůl“. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky švédská:
  Švédská kuchyně nebyla nikdy příliš bohatá. Obyvatelé se museli spokojit s tím, co mohli vypěstovat nebo ulovit. Masité pokrmy sestávaly z ryb, vepřového masa, zvěřiny a divokých ptáků. Vzhledem k velké rozloze Švédska jsou mezi kuchyní severního a jižního Švédska regionální rozdíly. Na dalekém severu mají některá jídla své kořeny v kuchyni Laponců, kteří konzumovali především sobí maso a zvěřinu. Na jihu hrály větší úlohu lesní plody, čerstvá zelenina a vliv kuchyní sousedních států. Tradiční je také lososí maso, sobí maso, skopové a jehněčí maso. Připravují se jako steak; přílohou bývají brambory a nepostradatelné brusinky. K masům se konzumuje jako příloha chleba, brambory, bramborová kaše, rýže a těstoviny. Vyrábějí se zde kvalitní mléčné výrobky, sýry a jogurty. Jogurty i ostatní potraviny se doplňují nejrůznějšími bobulemi, lesními plody a peckovinami. Bobulovité ovoce je velmi oblíbené. Používají především brusinky, borůvky nebo plody ostružiníku morušky. Připravují se z nich marmelády, džemy a zavařeniny nebo husté polévky. Známé jsou šípková a borůvková polévka, které se podávají teplé i studené. Oblíbená jsou i sladká jídla. Z nápojů se nejčastěji pije káva s mlékem a čaj, k jídlu pivo. Alkohol se prodává ve specializovaných obchodech. Jídla se servírují často tak, že se vystaví na velký stůl na talířích více druhů pokrmů a strávníci si jídlo vybírají podle chuti – tento způsob servírování se rozšířil ze Skandinávie do ostatních zemích a říká se mu podle země původu „švédský stůl“. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky švédská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah