Testi.cz > Geografie > Evropa > FINSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti

test FINSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (734vlož. 2580vyzk.+26%ø) ... vloženo 18.8.2023
Test vyzkoušen 79 krát, průměrný výsledek je 75.8%.
Upozornění: Fotografie v testu u otázek č.3, č.4, č.5, č.6, č.13 a č.24 mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/správných možností mohou být na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti. Přeji hodně úspěchů při řešení testu. :-)
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Finsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Finska?

 3. Kolik obyvatel má Finsko? (k 1.1.2023)

 4. A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se část Finska rozkládá? B) Která moře nebo části moře na fotografii č.1 omývají pobřeží Finska?
  A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se část Finska rozkládá? B) Která moře nebo části moře na fotografii č.1 omývají pobřeží Finska? (náhled)

 5. A) Označ všechny sousední státy Finska: B) S kterým státem má Finsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 6. Jednotkou finské měny (k 18.8. 2023) je:

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Finska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Finska? (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Finsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Finska je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Finsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Finska je:  – obrázek č.3  (náhled)

 9. Národním stromem Finska je: – obrázek č.4
  Národním stromem Finska je:  – obrázek č.4  (náhled)

 10. Národním ptákem Finska je: – obrázek č.5
  Národním ptákem Finska je:  – obrázek č.5 (náhled)

 11. Národním zvířetem Finska je: – obrázek č.6
  Národním zvířetem Finska je:  – obrázek č.6 (náhled)

 12. Finsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i finský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí finské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly. Na fotografii č.7 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou finské kroje: Na severu Finska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv?
  Finsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i finský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí finské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly. Na fotografii č.7 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou finské kroje: 	Na severu Finska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv?  (náhled)

 13. Vyberte a označte 5 největších finských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 14. A) Jak se jmenuje nejstarší město ve Finsku? B) Z nabídky a pomocí fotografie č.8 vyberte a označte finské námořní přístavy: C) Který ze všech uvedených přístavů v nabídce je největší?
  A) Jak se jmenuje nejstarší město ve Finsku?  B) Z nabídky a pomocí fotografie č.8 vyberte a označte finské námořní přístavy:  C) Který ze všech uvedených přístavů v nabídce je největší?  (náhled)

 15. A) Vyberte a označte finské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.9: B) Nejdelší řeka, která protéká územím Finska se jmenuje:
  A) Vyberte a označte finské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.9:  B) Nejdelší řeka, která protéká územím Finska se jmenuje:    (náhled)

 16. Kromě řek je vodstvo Finska zastoupeno i tisíci jezery. A) Jak se jmenuje rozlohou NEJVĚTŠÍ jezero ve Finsku na fotografii č.10? B) Jak se jmenuje NEJHLUBŠÍ jezero ve Finsku?
  Kromě řek je vodstvo Finska zastoupeno i tisíci jezery.  A) Jak se jmenuje rozlohou NEJVĚTŠÍ jezero ve Finsku na fotografii č.10? B) Jak se jmenuje NEJHLUBŠÍ jezero ve Finsku? (náhled)

 17. A) Z nabídky vyberte a označte souostroví, které patří pod správu Finska: B) Označte státy, na jejichž území se nachází Laponsko?– fotografie č.11 C) Jak se jmenuje hlavní město Laponska? D) Jak se oficiálně nazývají obyvatelé Laponska?
  A) Z nabídky vyberte a označte souostroví, které patří pod správu Finska:  B) Označte státy, na jejichž území se nachází Laponsko?– fotografie č.11  C) Jak se jmenuje hlavní město Laponska?  D) Jak se oficiálně nazývají obyvatelé Laponska? (náhled)

 18. Na území Finska se nachází (ke dni 18.8.2023) 7 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.12 finské památky UNESCO:
  Na území Finska se nachází (ke dni 18.8.2023) 7 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.12 finské památky UNESCO: (náhled)

 19. Finsko není tak bohaté na historické stavby jako okolní země. Z památek se zde nacházejí zejména středověké hrady nebo zříceniny hradů. Z nabídky hradů na fotografii č.13 vyberte a označte hrady, které jsou ve Finsku:
  Finsko není tak bohaté na historické stavby jako okolní země. Z památek se zde nacházejí zejména středověké hrady nebo zříceniny hradů. Z nabídky hradů na fotografii č.13 vyberte a označte hrady, které jsou ve Finsku: (náhled)

 20. K Finsku neodmyslitelně patří Santa Claus na fotografii č.14. Hodný dědeček, který o Vánocích přijíždí na saních tažených soby a přiváží dětem dárky. Santa Claus je oblíbenou vánoční legendou nejen v severní a západní Evropě, ale zejména v USA. A) Kdy Santa Claus naděluje dárky americkým dětem? B) Kde bydlí Santa Claus? C) Z nabídky vyberte a označte jména nejznámějších sobů Santa Clause:
  K Finsku neodmyslitelně patří Santa Claus na fotografii č.14. Hodný dědeček, který o Vánocích přijíždí na saních tažených soby a přiváží dětem dárky. Santa Claus je oblíbenou vánoční legendou nejen v severní a západní Evropě, ale zejména v USA. A) Kdy Santa Claus naděluje dárky americkým dětem?  B) Kde bydlí Santa Claus?  C) Z nabídky vyberte a označte jména nejznámějších sobů Santa Clause: (náhled)

 21. Na fotografii č.15 je zobrazeno několik lidových drnkacích strunných hudebních nástrojů. Mezi nimi je i finský národní hudební nástroj. A) Kterým písmenem je označen finský národní hudební nástroj? B) Jak se jmenuje finský národní hudební nástroj?
  Na fotografii č.15 je zobrazeno několik lidových drnkacích strunných hudebních nástrojů. Mezi nimi je i finský národní hudební nástroj. A) Kterým písmenem je označen finský národní hudební nástroj?  B) Jak se jmenuje finský národní hudební nástroj? (náhled)

 22. Které město je na fotografii č.16?
  Které město je na fotografii č.16?    (náhled)

 23. Z jakého města je fotografie č.17?
  Z jakého města je fotografie č.17?  (náhled)

 24. Jak se jmenuje město na fotografii č.18?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.18?  (náhled)

 25. Z kterého města je fotografie č.19?
  Z kterého města je fotografie č.19?  (náhled)

 26. Fotografie č.20 je z města:
  Fotografie č.20 je z města: (náhled)

 27. Město na fotografii č.21 se jmenuje:
  Město na fotografii č.21 se jmenuje:  (náhled)

 28. Z kterého města je fotografie č.22?
  Z kterého města je fotografie č.22?  (náhled)

 29. Na fotografii č.23 je město:
  Na fotografii č.23 je město:  (náhled)

 30. Finská kuchyně vyniká střídmostí a jednoduchostí. Základem finské kuchyně jsou čerstvé suroviny. Tradiční finská kuchyně je založena na místních surovinách a navzájem se ovlivňuje s geograficky a historicky blízkými kuchyněmi švédskou, ruskou, laponskou a karelskou. Finové hojně konzumují ryby, které dokážou velmi dobře upravovat. Rozsáhlé lesní porosty zajišťují dostatek zvěřiny. Za místní specialitu je považováno například sobí, losí nebo dokonce medvědí maso. Běžně konzumují i vepřové a hovězí maso. Přílohou k pokrmům z masa jsou nejčastěji brambory, bramborová kaše nebo žitný chléb. Další důležitou ingrediencí je bobulovité ovoce. Především brusinky, borůvky nebo plody ostružiníku morušky, ze kterých se připravují marmelády, džemy a zavařeniny. Oblíbené jsou i mléčné výrobky, které mají ve Finsku vysokou kvalitu a jsou velmi různorodé. Z nápojů je ve Finsku nejoblíbenější káva – Finové jsou největší konzumenti kávy na světě. K často konzumovaným nápojům patří i pivo „Sahtia“, které se vyrábí ve Finsku a má příchuť jalovce. K finským Vánocům neodmyslitelně patří svařené víno „glögi". Finsko proslulo i výrobou vodky značek „Finlandia“, „Koskenkorva“ a „Sisu“. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky finská:
  Finská kuchyně vyniká střídmostí a jednoduchostí. Základem finské kuchyně jsou čerstvé suroviny. Tradiční finská kuchyně je založena na místních surovinách a navzájem se ovlivňuje s geograficky a historicky blízkými kuchyněmi švédskou, ruskou, laponskou a karelskou. Finové hojně konzumují ryby, které dokážou velmi dobře upravovat. Rozsáhlé lesní porosty zajišťují dostatek zvěřiny. Za místní specialitu je považováno například sobí, losí nebo dokonce medvědí maso. Běžně konzumují i vepřové a hovězí maso. Přílohou k pokrmům z masa jsou nejčastěji brambory, bramborová kaše nebo žitný chléb. Další důležitou ingrediencí je bobulovité ovoce. Především brusinky, borůvky nebo plody ostružiníku morušky, ze kterých se připravují marmelády, džemy a zavařeniny. Oblíbené jsou i mléčné výrobky, které mají ve Finsku vysokou kvalitu a jsou velmi různorodé. Z nápojů je ve Finsku nejoblíbenější káva – Finové jsou největší konzumenti kávy na světě. K často konzumovaným nápojům patří i pivo „Sahtia“, které se vyrábí ve Finsku a má příchuť jalovce. K finským Vánocům neodmyslitelně patří svařené víno „glögi". Finsko proslulo i výrobou vodky značek „Finlandia“, „Koskenkorva“ a „Sisu“. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky finská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah