Testi.cz > Geografie > Evropa > NORSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti

test NORSKO – všeobecný přehled, vodstvo, města a turistické zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (734vlož. 2580vyzk.+26%ø) ... vloženo 28.7.2023
Test vyzkoušen 76 krát, průměrný výsledek je 75.7%.
Upozornění: Fotografie v testu u otázek č.1, č.3, č.4, č.5, č.6, č.8, č.9, č.10, č.11 a č.12 mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/správných možností mohou být na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti. Přeji hodně úspěchů při řešení testu. :-)
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Norsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Norska?

 3. Kolik obyvatel má Norsko? (k 1.1.2023)

 4. A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se Norsko rozkládá? B) Která moře/oceán na fotografii č.1 omývají pobřeží Norska?
  A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se Norsko rozkládá? B) Která moře/oceán na fotografii č.1 omývají pobřeží Norska? (náhled)

 5. A) Označ všechny sousední státy Norska: B) S kterým státem má Norsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 6. Jednotkou norské měny (k 28.7. 2023) je:

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Norska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Norska? (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Norsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Norska je: –
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Norsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Norska je:  – (náhled)

 9. Národním stromem Norska je: – obrázek č.4
  Národním stromem Norska je:  – obrázek č.4 (náhled)

 10. Národním ptákem Norska je: – obrázek č.5
  Národním ptákem Norska je:  – obrázek č.5 (náhled)

 11. Národním zvířetem Norska je: – obrázek č.6
  Národním zvířetem Norska je:  – obrázek č.6 (náhled)

 12. Norsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i norský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí norské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly nejen podle kraje, ale prakticky doslova podle každého údolí či obce. Na fotografii č.7 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou norské kroje: Na severu Norska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv?
  Norsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i norský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí norské národní identity. Existují mezi nimi velmi výrazné rozdíly nejen podle kraje, ale prakticky doslova podle každého údolí či obce. Na fotografii č.7 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. A) Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou norské kroje: 	Na severu Norska žije převážně původní obyvatelstvo – Laponci (= Sámové). B) Kterým písmenem je označen obrázek, na kterém je laponský národní oděv? (náhled)

 13. Vyberte a označte 5 největších norských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 14. A) Vyberte a označte norské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8: B) Nejdelší řeka, která protéká územím Norska se jmenuje:
  A) Vyberte a označte norské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8:  B) Nejdelší řeka, která protéká územím Norska se jmenuje: (náhled)

 15. Kromě řek je vodstvo Norska zastoupeno i několika jezery – některá z nich jsou na fotografii č.9. A) Jak se jmenuje rozlohou největší jezero v Norsku? B) Jak se jmenuje nejhlubší jezero v Norsku?
  Kromě řek je vodstvo Norska zastoupeno i několika jezery – některá z nich jsou na fotografii č.9. A) Jak se jmenuje rozlohou největší jezero v Norsku? B) Jak se jmenuje nejhlubší jezero v Norsku? (náhled)

 16. K Norsku neodmyslitelně patří fjordy, kterých je na norském pobřeží severního Atlantiku cca 1 200. Patří k nejkrásnějším a turisticky nejnavštěvovanějším místům v zemi. Z nabídky nejkrásnějších a nejvýznamnějších fjordů na fotografii č.10 vyberte a označte: A) nejdelší fjord v Norsku: B) nejhlubší norský fjord:
  K Norsku neodmyslitelně patří fjordy, kterých je na norském pobřeží severního Atlantiku cca 1 200. Patří k nejkrásnějším a turisticky nejnavštěvovanějším místům v zemi. Z nabídky nejkrásnějších a nejvýznamnějších fjordů na fotografii č.10 vyberte a označte: A) nejdelší fjord v Norsku:  B) nejhlubší norský fjord: (náhled)

 17. Z nabídky vyber a označ ostrovy a souostroví patřící k Norsku: – fotografie č.11
  Z nabídky vyber a označ ostrovy a souostroví patřící k Norsku: – fotografie č.11 (náhled)

 18. Na území Norska se nachází (ke dni 28.7.2023) 8 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.12 norské památky UNESCO:
  Na území Norska se nachází (ke dni 28.7.2023) 8 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.12 norské památky UNESCO: (náhled)

 19. Mezi slavnými osobnostmi na fotokoláži č.13 jsou i slavní Norové. A) Kterým písmenem je označen Henrik Ibsen ? B) Henrik Ibsen se proslavil jako:
  Mezi slavnými osobnostmi na fotokoláži č.13 jsou i slavní Norové. A) Kterým písmenem je označen Henrik Ibsen ? B) Henrik Ibsen se proslavil jako: (náhled)

 20. A) pod kterým písmenem se skrývá Edvard Grieg? B) Edvard Grieg se proslavil jako:
  A) pod kterým písmenem se skrývá Edvard Grieg?  B) Edvard Grieg se proslavil jako: (náhled)

 21. A) Kterým písmenem je označen slavný norský polární badatel a objevitel, který se svojí výpravou jako 1. dosáhl jižního pólu. Později dosáhl i severního pólu. Byl 1. polárníkem, který stanul na obou zemských pólech. B) Jak se slavný polárník jmenoval?
  A) Kterým písmenem je označen slavný norský polární badatel a objevitel, který se svojí výpravou jako 1. dosáhl jižního pólu. Později dosáhl i severního pólu. Byl 1. polárníkem, který stanul na obou zemských pólech. B) Jak se slavný polárník jmenoval? (náhled)

 22. Co Norsko dalo světu? Označte vynálezy a objevy norských osobností, které dobyly svět: - obrázek č.14
  Co Norsko dalo světu? Označte vynálezy a objevy norských osobností, které dobyly svět:  - obrázek č.14 (náhled)

 23. Z jakého města je fotografie č.15?
  Z jakého města je fotografie č.15? (náhled)

 24. Fotografie č.16 je z města:
  Fotografie č.16 je z města: (náhled)

 25. Jak se jmenuje město na fotografii č.17?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.17? (náhled)

 26. Z jakého města je fotografie č.18?
  Z jakého města je fotografie č.18? (náhled)

 27. Z kterého města je fotografie č.19?
  Z kterého města je fotografie č.19? (náhled)

 28. Jedna z nejkrásnějších norských vesnic na fotografii č.20 se jmenuje:
  Jedna z nejkrásnějších norských vesnic na fotografii č.20 se jmenuje: (náhled)

 29. Město na fotografii č.21 se jmenuje:
  Město na fotografii č.21 se jmenuje: (náhled)

 30. Norská kuchyně je podobná dánské kuchyni a dalším severským kuchyním. Je tradičně založena na rybolovu, který zajišťuje dostatek ryb a mořských plodů. Oblíbené jsou sladkovodní i mořské ryby. Norové konzumují i velrybí maso. Ryby se tradičně nasolují, suší nebo udí. Z mořských plodů jsou nejvíce oblíbeny krevety, krabi a ústřice. Rozsáhlé lesní porosty zajišťují dostatek zvěřiny. Norové tak zpracovávají i maso ze sobů, losů a zajíců. Kromě zvěřiny jedí i skopové a hovězí maso. Z ptáků se nejčastěji konzumují kachny, koroptve a bělokuři. V Norsku se vyrábí i mnoho druhů sýrů – tradiční norský tvrdý sýr vyráběný z kravského mléka "Gammelost", „Jarlsberg“ je podobný Emmentalu, „Norvegia" je podobný holandské Goudě. V Norsku je často jediným teplým jídlem večeře, neboť ke snídani i obědu si nejčastěji dávají chléb s nejrůznějšími oblohami. Chléb je základní potravinou Norů. Téměř v každém teplém jídle jsou obsaženy brambory připravované na všechny způsoby. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. V Norsku se často jídlo servíruje na švédský stůl. Na stole je výběr studených i teplých pokrmů. Národním nápojem je "Aquavit" = alkoholický nápoj, jehož název vznikl ze 2 latinských slov, aqua a vitae, a překládá se jako „živá voda“. Jde o pálenku z brambor, která je ochucována různými bylinkami a kořením, nejdůležitější přísadou je kmín, Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.22 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky norská:
  Norská kuchyně je podobná dánské kuchyni a dalším severským kuchyním. Je tradičně založena na rybolovu, který zajišťuje dostatek ryb a mořských plodů. Oblíbené jsou sladkovodní i mořské ryby. Norové konzumují i velrybí maso. Ryby se tradičně nasolují, suší nebo udí. Z mořských plodů jsou nejvíce oblíbeny krevety, krabi a ústřice. Rozsáhlé lesní porosty zajišťují dostatek zvěřiny. Norové tak zpracovávají i maso ze sobů, losů a zajíců. Kromě zvěřiny jedí i skopové a hovězí maso. Z ptáků se nejčastěji konzumují kachny, koroptve a bělokuři. V Norsku se vyrábí i mnoho druhů sýrů – tradiční norský tvrdý sýr vyráběný z kravského mléka "Gammelost", „Jarlsberg“ je podobný Emmentalu, „Norvegia" je podobný holandské Goudě. V Norsku je často jediným teplým jídlem večeře, neboť ke snídani i obědu si nejčastěji dávají chléb s nejrůznějšími oblohami. Chléb je základní potravinou Norů. Téměř v každém teplém jídle jsou obsaženy brambory připravované na všechny způsoby. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. V Norsku se často jídlo servíruje na švédský stůl. Na stole je výběr studených i teplých pokrmů. Národním nápojem je "Aquavit" = alkoholický nápoj, jehož název vznikl ze 2 latinských slov, aqua a vitae, a překládá se jako „živá voda“. Jde o pálenku z brambor, která je ochucována různými bylinkami a kořením, nejdůležitější přísadou je kmín, Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.22 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky norská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah