Testi.cz > Geografie > Evropa > SLOVINSKO 1 – všeobecný přehled, zeměpis povrchu, řeky, města a turistické zajímavosti

test SLOVINSKO 1 – všeobecný přehled, zeměpis povrchu, řeky, města a turistické zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (776vlož. 2734vyzk.+26%ø) ... vloženo 28.9.2022
Test vyzkoušen 79 krát, průměrný výsledek je 71.2%.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Slovinsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Slovinska?

 3. Kolik obyvatel má Slovinsko? (k 1.1.2022)

 4. Označ všechny sousední státy Slovinska:

 5. S kterým státem má Slovinsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 6. Jednotkou slovinské měny (k 1.1. 2022) je:

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.1 označena vlajka Slovinska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.1 označena vlajka Slovinska?	 (náhled)

 8. Národní rostlinou/květinou Slovinska na je:
  Národní rostlinou/květinou Slovinska na je: (náhled)

 9. Národním stromem Slovinska je:
  Národním stromem Slovinska je:  (náhled)

 10. Vyberte a označte 5 největších slovinských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 11. Ve Slovinsku se nachází skalnatá zalesněná vápencová oblast světově proslulá pro své podzemní chodby, krápníkové jeskyně a ponorné řeky. A) Jak se jmenuje vápencové pohoří, ve kterém je velké množství krápníkových jeskyní? B) Jak se jmenuje zdejší jeskyně, která je považována za jednu z nejkrásnějších jeskyní na světě?
  Ve Slovinsku se nachází skalnatá zalesněná vápencová oblast světově proslulá pro své podzemní chodby, krápníkové jeskyně a ponorné řeky.  A) Jak se jmenuje vápencové pohoří, ve kterém je velké množství krápníkových jeskyní?  B) Jak se jmenuje zdejší jeskyně, která je považována za jednu z nejkrásnějších jeskyní na světě? (náhled)

 12. Jak se jmenuje: A) nejvyšší hora Slovinska B) ve kterém pohoří se hora nachází?

 13. Z fotografie č.5 vyber a označ slovinské řeky:
  Z fotografie č.5 vyber a označ slovinské řeky: (náhled)

 14. Jak se jmenuje nejdelší řeka ve Slovinsku?

 15. Která řeka protéká slovinskými městy Maribor a Ptuj na fotografii č.6?
  Která řeka protéká slovinskými městy Maribor a Ptuj na fotografii č.6?  (náhled)

 16. A) Jak se jmenuje jezero, které je na fotografii č.7 označeno písmenem A? B) Jak se jmenuje jezero, které je označeno písmenem B?
  A) Jak se jmenuje jezero, které je na fotografii č.7 označeno písmenem A?  B) Jak se jmenuje jezero, které je označeno písmenem B? (náhled)

 17. Které moře omývá pobřeží Slovinska na jihozápadě?

 18. Slovinsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i slovinský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.8 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny na kterých jsou slovinské kroje:
  Slovinsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i slovinský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.8 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny na kterých jsou slovinské kroje: 	 (náhled)

 19. Jednou z významných slovinských osobnosti, které se proslavily nejen ve své vlasti, ale i ve světě byl architekt Josip (Jože) Plečnik, který měl pracovní vazby i na Československo ve 20. letech minulého století. Kterým písmenem je označen architekt Josip Plečnik na fotografické koláži č.9?
  Jednou z významných slovinských osobnosti, které se proslavily nejen ve své vlasti, ale i ve světě byl architekt Josip (Jože) Plečnik, který měl pracovní vazby i na Československo ve 20. letech minulého století. Kterým písmenem je označen architekt Josip Plečnik na fotografické koláži č.9? (náhled)

 20. Veřejné stavby ve slovinské metropoli, které jsou dílem architekta Josipa Plečnika, jsou od r. 2021 zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kromě slovinského hlavního města zdobí Plečnikovy stavby a architektonické prvky i Prahu, ve které působil převážně v areálu Pražského hradu. Jeho stavby jsou ozdobou i dalších evropských měst – např. Vídně. Označte písmena pod kterými se na fotografii č.10 nacházejí Plečnikovy stavby:
  Veřejné stavby ve slovinské metropoli, které jsou dílem architekta Josipa Plečnika, jsou od r. 2021 zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kromě slovinského hlavního města zdobí Plečnikovy stavby a architektonické prvky i Prahu, ve které působil převážně v areálu Pražského hradu. Jeho stavby jsou ozdobou i dalších evropských měst – např. Vídně. Označte písmena pod kterými se na fotografii č.10 nacházejí Plečnikovy stavby: (náhled)

 21. Na území Slovinska se nachází (ke dni 28.9.2022) 5 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 slovinské památky UNESCO:
  Na území Slovinska se nachází (ke dni 28.9.2022) 5 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 slovinské památky UNESCO:	 (náhled)

 22. Slovinsko je poměrně bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady. Na fotografii č.12 je několik slovinských hradů. A) Pod kterým písmenem je Bledský hrad? B) Který slovinský hrad je označen písmenem B?
  Slovinsko je poměrně bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady. Na fotografii č.12 je několik slovinských hradů. A) Pod kterým písmenem je Bledský hrad?  B) Který slovinský hrad je označen písmenem B? (náhled)

 23. Jak se jmenuje obec proslavená hřebčínem, ve kterém se po staletí chovají koně pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni nebo pro zápřah do kočárů evropských královských dvorů?
  Jak se jmenuje obec proslavená hřebčínem, ve kterém se po staletí chovají koně pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni nebo pro zápřah do kočárů evropských královských dvorů?	 (náhled)

 24. Jak se jmenuje slovinské město na fotografii č.14?
  Jak se jmenuje slovinské město na fotografii č.14?	 (náhled)

 25. Na fotografii č.15 je město:
  Na fotografii č.15 je město: (náhled)

 26. Které město je na fotografii č.16 ?
  Které město je na fotografii č.16 ? (náhled)

 27. Z kterého slovinského města je fotografie č.17?
  Z kterého slovinského města je fotografie č.17? (náhled)

 28. Jak se jmenuje slovinské město na fotografii č.18?
  Jak se jmenuje slovinské město na fotografii č.18?	 (náhled)

 29. Jak se jmenuje slovinské letovisko a přímořské lázně na fotografii č.19 ?
  Jak se jmenuje slovinské letovisko a přímořské lázně na fotografii č.19 ? (náhled)

 30. Slovinská kuchyně skrývá velké bohatství. Tím je především pestrá nabídka jídel ovlivněných národními kuchyněmi okolních států – především Rakouska, Itálie a Maďarska. Jednou z tradic, na které si Slovinci velmi zakládají jsou nejen národní speciality studené i teplé kuchyně, ale především dezerty. Z fotografie č.20 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky slovinská:
  Slovinská kuchyně skrývá velké bohatství. Tím je především pestrá nabídka jídel ovlivněných národními kuchyněmi okolních států – především Rakouska, Itálie a Maďarska. Jednou z tradic, na které si Slovinci velmi zakládají jsou nejen národní speciality studené i teplé kuchyně, ale především dezerty. Z fotografie č.20 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky slovinská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah