Testi.cz > Geografie > Evropa > IRSKO – všeobecný přehled, řeky, města a turistické zajímavosti - MĚSTA SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ - poz

test IRSKO – všeobecný přehled, řeky, města a turistické zajímavosti - MĚSTA SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ - poz (Evropa)

    Autor: carmen.18 (733vlož. 2578vyzk.+26%ø) ... vloženo 28.5.2023
Test vyzkoušen 78 krát, průměrný výsledek je 74.9%.
Upozornění: Fotografie v testu u otázek č.3 – č.7, č.9 – č.11 a č.19 mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/správných možností mohou být na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti.
Přeji hodně úspěchů při řešení testu. :-)

U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označte údaje o Irsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Irska?

 3. Kolik obyvatel má Irsko? (k 1.1.2023)

 4. Jednotkou irské měny (k 28.5. 2023) je:

 5. Kterým písmenem je na obrázku č.1 označena vlajka Irska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.1 označena vlajka Irska? (náhled)

 6. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označen státní znak Irska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označen státní znak Irska? (náhled)

 7. Z nabídky vyber a označ co je na fotografii č.3 charakteristické pro Irsko, popř. čeho je zemí původu:
  Z nabídky vyber a označ co je na fotografii č.3 charakteristické pro Irsko, popř. čeho je zemí původu: (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Irsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, zvíře a ptáka. Národní květinou/rostlinou Irska je: – obrázek č.4
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Irsko i přírodní národní symboly – květinu, strom, zvíře a ptáka. Národní květinou/rostlinou Irska je:  – obrázek č.4 (náhled)

 9. Národním stromem Irska je: – obrázek č.5
  Národním stromem Irska je:  – obrázek č.5 (náhled)

 10. Národním zvířetem Irska je: – obrázek č.6
  Národním zvířetem Irska je:  – obrázek č.6 (náhled)

 11. Národním ptákem Irska je: – obrázek č. 7
  Národním ptákem Irska je: – obrázek č. 7 (náhled)

 12. Irsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i irský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.8 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny kroje z Irska:
  Irsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i irský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.8 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny kroje z Irska: (náhled)

 13. Svatý Václav je patron české země. A) Kdo je patronem Irska? B) Kdy se slaví jeho svátek?

 14. Vyberte a označte 5 největších měst Irska seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 15. A) Jakou zeměpisnou přezdívku má Irsko? B) Která moře/oceán omývají pobřeží Irska? – fotografie č.9
  A) Jakou zeměpisnou přezdívku má Irsko?  B) Která moře/oceán omývají pobřeží Irska? – fotografie č.9 (náhled)

 16. A) Vyberte a označte řeky v Irsku – některé z nich jsou na fotografii č.10: B) Nejdelší irská řeka se jmenuje:
  A) Vyberte a označte řeky v Irsku – některé z nich jsou na fotografii č.10:  B) Nejdelší irská řeka se jmenuje: (náhled)

 17. Na území Irska se rozkládá i několik velkých jezer. Na fotografii č.11 je zobrazeno 6 největších nebo nejznámějších irských jezer. Jezero = lough (irsky). Jak se jmenuje největší jezero v Irsku?
  Na území Irska se rozkládá i několik velkých jezer. Na fotografii č.11 je zobrazeno 6 největších nebo nejznámějších irských jezer. Jezero = lough (irsky). Jak se jmenuje největší jezero v Irsku? (náhled)

 18. Irsko je bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik hradů a zámků v Irsku. A) Pod kterým písmenem je středověký hrad Malahide? B) Které irské historické sídlo je označeno písmenem A?
  Irsko je bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik hradů a zámků v Irsku. A) Pod kterým písmenem je středověký hrad Malahide? B) Které irské historické sídlo je označeno písmenem A? (náhled)

 19. Na území Irska se nacházejí (ke dni 28.5. 2023) 2 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedna z nich je na fotografii č.13 Jedná se o skalnatý ostrov s bývalým klášterním komplexem ze 7. století, kde žili první irští křesťané. Jak se památka UNESCO jmenuje?
  Na území Irska se nacházejí (ke dni 28.5. 2023) 2 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedna z nich je na fotografii č.13 Jedná se o skalnatý ostrov s bývalým klášterním komplexem ze 7. století, kde žili první irští křesťané. Jak se památka UNESCO jmenuje? (náhled)

 20. Z kterého irského města je fotografie č.14?
  Z kterého irského města je fotografie č.14? (náhled)

 21. Fotografie č.15 je z irského města:
  Fotografie č.15 je z irského města: (náhled)

 22. Na fotografii č.16 je irské město:
  Na fotografii č.16 je irské město: (náhled)

 23. Z jakého irského města je fotografie č.17?
  Z jakého irského města je fotografie č.17? (náhled)

 24. Jak se jmenuje irské město na fotografii č.18?
  Jak se jmenuje irské město na fotografii č.18? (náhled)

 25. Irská kuchyně používá především suroviny tradičně dostupné v Irsku a je ovlivněna anglickou kuchyní. Využívá se maso – hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, ryby nebo mořské plody. Hojně se připravují pokrmy z kapusty a ostatní zeleniny. Základní potravinou jsou brambory, které jsou součástí irské stravy od 17. století. Připravují se na všechny způsoby - opékané, šťouchané, česnekové nebo jako hranolky. Další oblíbenou potravinou jsou sýry, které se zde vyrábějí podle tradičních receptů – polotuhý plátkový sýr Gubbeen nebo se ze severoirského kozího mléka vyrábí smetanový sýr Irish goat (podobný francouzskému Brie). Snídaně jsou velmi vydatné – často se irská snídaně podobá anglické snídani. Irové obvykle obědvají mezi 12:30 a 14:30 hodinou. Jídlo bývá lehčí a nejčastěji je to polévka nebo sendvič. Irské polévky jsou husté a vydatné. Na venkově se obvykle večeří už kolem 18. hodiny, ve městech se večeří později mezi 19. a 22. hodinou. Večeře bývá velmi sytá. Obvykle to bývá jednoduše upravené maso. Hovězí se připravuje jako rostbíf nebo steak s omáčkou a zeleninou. Jehněčí se podává jako kotletky nebo roštěnky. K nejoblíbenějším nápojům v Irsku patří pivo, čaj, káva, whiskey. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.19 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky irská:
  Irská kuchyně používá především suroviny tradičně dostupné v Irsku a je ovlivněna anglickou kuchyní. Využívá se maso – hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, ryby nebo mořské plody. Hojně se připravují pokrmy z kapusty a ostatní zeleniny. Základní potravinou jsou brambory, které jsou součástí irské stravy od 17. století. Připravují se na všechny způsoby - opékané, šťouchané, česnekové nebo jako hranolky. Další oblíbenou potravinou jsou sýry, které se zde vyrábějí podle tradičních receptů – polotuhý plátkový sýr Gubbeen nebo se ze severoirského kozího mléka vyrábí smetanový sýr Irish goat (podobný francouzskému Brie). Snídaně jsou velmi vydatné – často se irská snídaně podobá anglické snídani. Irové obvykle obědvají mezi 12:30 a 14:30 hodinou. Jídlo bývá lehčí a nejčastěji je to polévka nebo sendvič. Irské polévky jsou husté a vydatné. Na venkově se obvykle večeří už kolem 18. hodiny, ve městech se večeří později mezi 19. a 22. hodinou. Večeře bývá velmi sytá. Obvykle to bývá jednoduše upravené maso. Hovězí se připravuje jako rostbíf nebo steak s omáčkou a zeleninou. Jehněčí se podává jako kotletky nebo roštěnky. K nejoblíbenějším nápojům v Irsku patří pivo, čaj, káva, whiskey. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.19 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky irská: (náhled)

 26. Z Irska se ještě vydáme do sousedního státu – Spojeného království, ve kterém navštívíme několik nejznámějších měst. Z kterého města je fotografie č.20?
  Z Irska se ještě vydáme do sousedního státu – Spojeného království, ve kterém navštívíme několik nejznámějších měst. Z kterého města je fotografie č.20? (náhled)

 27. Na fotografii č.21 je město:
  Na fotografii č.21 je město: (náhled)

 28. Jak se jmenuje město na fotografii č.22?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.22? (náhled)

 29. Fotografie č.23 je z města:
  Fotografie č.23 je z města: (náhled)

 30. Z jakého města je fotografie č.24?
  Z jakého města je fotografie č.24? (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah