Testi.cz > Geografie > Evropa > POLSKO 2 – města, řeky, turistické cíle a zajímavosti

test POLSKO 2 – města, řeky, turistické cíle a zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (776vlož. 2734vyzk.+26%ø) ... vloženo 18.9.2022
Test vyzkoušen 72 krát, průměrný výsledek je 77.4%.
Minilekce polštiny: na rozdíl od češtiny se dodnes v polštině používají tzv. spřežky, které v českém jazyce byly Mistrem Janem Husem, rektorem Univerzity Karlovy, nahrazeny háčkem nad příslušným písmenem: cz = č, rz = ř, sz = š. Jako š se čte i ś, ć jako č. V polštině se na rozdíl od češtiny píše po k i (Jaworki, Krasiński), po ř = rz y (Walbrzych = Valbřich), w = v, ą = an, ę = en.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o městě na fotografii č.1, které JSOU pravdivé:
  Označ údaje o městě na fotografii č.1, které JSOU pravdivé: (náhled)

 2. Jak se jmenuje polské město na fotografii č.2?
  Jak se jmenuje polské město na fotografii č.2? (náhled)

 3. Město na fotografii č.3 se jmenuje:
  Město na fotografii č.3 se jmenuje: (náhled)

 4. Z jakého města je fotografie č.4?
  Z jakého města je fotografie č.4? (náhled)

 5. Město na fotografii č.5 se jmenuje:
  Město na fotografii č.5 se jmenuje: (náhled)

 6. Jaké město je na fotografii č.6?
  Jaké město je na fotografii č.6? (náhled)

 7. Fotografie č.7 je z města:
  Fotografie č.7 je z města: (náhled)

 8. Jak se jmenuje polské město na fotografii č.8?
  Jak se jmenuje polské město na fotografii č.8? (náhled)

 9. Město na obrázku č.9 se jmenuje:
  Město na obrázku č.9 se jmenuje: (náhled)

 10. Z kterého města je fotografie č.10?
  Z kterého města je fotografie č.10? (náhled)

 11. Na fotografii č.11 je město:
  Na fotografii č.11 je město: (náhled)

 12. Které polské letovisko je na fotografii č.12?
  Které polské letovisko je na fotografii č.12? (náhled)

 13. Z jakého města je obrázek č.13?
  Z jakého města je obrázek č.13? (náhled)

 14. Z kterého města je fotografie č.14?
  Z kterého města je fotografie č.14? (náhled)

 15. Lázeňské město na fotografii č.15 se jmenuje:
  Lázeňské město na fotografii č.15 se jmenuje: (náhled)

 16. Vyber z fotografie č.16 a označ polská města, jejichž historické jádro je zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO:
  Vyber z fotografie č.16 a označ polská města, jejichž historické jádro je zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO: (náhled)

 17. Vyber z fotografie č.17 a označ největší polská přístavní města:
  Vyber z fotografie č.17 a označ největší polská přístavní města: (náhled)

 18. Vyber z fotografie č.18 a označ města, která tvoří „Trojměstí“:
  Vyber z fotografie č.18 a označ města, která tvoří „Trojměstí“: (náhled)

 19. Vyber a označ města, kterými protéká řeka Wisla:

 20. Vyber a označ města, ležící na řece Odra:

 21. Která z řek na fotografii č.19 protéká městy Cęstochowa a Poznaň?
  Která z řek na fotografii č.19 protéká městy Cęstochowa a Poznaň? (náhled)

 22. Součástí kt. města je park Lazienki na fotografii č.20?
  Součástí kt. města je park Lazienki na fotografii č.20? (náhled)

 23. K vyhledávaným turistickým cílům v Polsku patří město, které je díky klášteru Jasná Hora, ve kterém je uložena podobizna Černé madony, jíž jsou připisovány zázračné schopnosti, považováno za nejvýznamnější poutní místo v Polsku. Pro miliony poutníků a věřících turistů, kteří se sem každoročně vypravují je dokonce duchovním hlavním městem Polska. Jak se město na fotografii č.21 jmenuje?
  K vyhledávaným turistickým cílům v Polsku patří město, které je díky klášteru Jasná Hora, ve kterém je uložena podobizna Černé madony, jíž jsou připisovány zázračné schopnosti, považováno za nejvýznamnější poutní místo v Polsku. Pro miliony poutníků a věřících turistů, kteří se sem každoročně vypravují je dokonce duchovním hlavním městem Polska. Jak se město na fotografii č.21  jmenuje? (náhled)

 24. Horské středisko na fotografii č.22, které je vyhledávaným turistickým cílem zejména v zimě se jmenuje:
  Horské středisko na fotografii č.22, které je vyhledávaným turistickým cílem zejména v zimě se jmenuje: (náhled)

 25. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Polsku patří i středověký křižácký hrad. Jak se hrad na fotografii č.23 jmenuje?
  Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Polsku patří i středověký křižácký hrad. Jak se hrad na fotografii č.23 jmenuje? (náhled)

 26. Jak se jmenuje palác na fotografii č.24, který je dalším milovníky historie vyhledávaným turistickým cílem?
  Jak se jmenuje palác na fotografii č.24, který je dalším milovníky historie vyhledávaným turistickým cílem? (náhled)

 27. Jednou z nejkrásnějších historických stavebních památek v Polsku je zámek na fotografii č.25. Jak se turisty nejnavštěvovanější polský zámek jmenuje?
  Jednou z nejkrásnějších historických stavebních památek v Polsku je zámek na fotografii č.25. Jak se turisty nejnavštěvovanější polský zámek jmenuje? (náhled)

 28. Nejoblíbenějším turistickým cílem pro letní dovolené v Polsku je oblast, ve které se rozkládá největší jezerní plocha. Jak se jmenuje největší jezerní plocha v Polsku na fotografii č.26?
  Nejoblíbenějším turistickým cílem pro letní dovolené v Polsku je oblast, ve které se rozkládá největší jezerní plocha. Jak se jmenuje největší jezerní plocha v Polsku na fotografii č.26? (náhled)

 29. Atraktivním turistickým cílem pro milovníky přírody je polský přírodní skvost – národní park Bělověžský prales – dochovaný zbytek původního panenského pralesa. Je největším komplexem přirozených listnatých a smíšených lesů v Evropě. Rozprostírá se na území dvou států o rozloze 150 000 hektarů, polské straně patří území 62 000 hektarů. V parku je kromě původních porostů i velké množství zvěře. – fotografie č.27 A) Bělověžský prales se rozkládá na státní hranici s kterým sousedním státem? B) Nejzajímavějším zvířetem, které v Bělověžském pralese žije ve větších stádech je:
  Atraktivním turistickým cílem pro milovníky přírody je polský přírodní skvost – národní park Bělověžský prales – dochovaný zbytek původního panenského pralesa. Je největším komplexem přirozených listnatých a smíšených lesů v Evropě. Rozprostírá se na území dvou států o rozloze 150 000 hektarů, polské straně patří území 62 000 hektarů. V parku je kromě původních porostů i velké množství zvěře. – fotografie č.27 A) Bělověžský prales se rozkládá na státní hranici s kterým sousedním státem? B) Nejzajímavějším zvířetem, které v Bělověžském pralese žije ve větších stádech je: (náhled)

 30. Atraktivním turistickým cílem jsou i Královské solné doly Wieliczka a Bochnia na fotografii č.28, Nejkrásnější solný důl Wieliczka byl již v r. 1978 jako 1. polská památka – a nejstarší solný důl v Polsku a jeden z nejstarších solných dolů na světě, který byl otevřen již ve 13. stol. Bochnia, od r. 2013 – byly pro svoji unikátnost zařazeny na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jak se jmenuje město, v jehož těsné blízkosti se Královské solné doly Wieliczka a Bochnia nacházejí?
  Atraktivním turistickým cílem jsou i Královské solné doly Wieliczka a Bochnia na fotografii č.28, Nejkrásnější solný důl Wieliczka byl již v r. 1978 jako 1. polská památka – a nejstarší solný důl v Polsku a jeden z nejstarších solných dolů na světě, který byl otevřen již ve 13. stol. Bochnia, od r. 2013 – byly pro svoji unikátnost zařazeny na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jak se jmenuje město, v jehož těsné blízkosti se Královské solné doly Wieliczka a Bochnia nacházejí? (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah