Testi.cz > Geografie > Evropa > FRANCIE 1 – všeobecný přehled, zeměpis povrchu

test FRANCIE 1 – všeobecný přehled, zeměpis povrchu (Evropa)

    Autor: carmen.18 (776vlož. 2734vyzk.+26%ø) ... vloženo 4.4.2023
Test vyzkoušen 164 krát, průměrný výsledek je 63.9%.
Fotografie v testu, na kterých nejsou jednotlivé obrázky označeny písmeny, mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/ správných možností jsou tak na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Francii, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Francie?

 3. Kolik obyvatel má Francie? (k 1.1.2023)

 4. Označ všechny sousední státy Francie:

 5. S kterým státem má Francie NEJDELŠÍ státní hranice?

 6. Která moře/oceán omývají pobřeží Francie? – fotografie č.1
  Která moře/oceán omývají pobřeží Francie? – fotografie č.1 (náhled)

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Francie?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Francie? (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Francie i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Francie je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Francie i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Francie je:  – obrázek č.3 (náhled)

 9. Národním stromem Francie je: – obrázek č.4
  Národním stromem Francie je:  – obrázek č.4 (náhled)

 10. Národním ptákem Francie je: – obrázek č. 5
  Národním ptákem Francie je:  – obrázek č. 5 (náhled)

 11. Jednotkou francouzské měny (k 4.4. 2023) je:

 12. Vyberte a označte 5 největších francouzských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 13. A) Vyberte a označte pohoří, která se nacházejí na území Francie – některá z nich jsou na fotografii č.6: B) Které z uvedených pohoří odděluje Francii od Španělska?
  A) Vyberte a označte pohoří, která se nacházejí na území Francie – některá z nich jsou na fotografii č.6:  B) Které z uvedených pohoří odděluje Francii od Španělska? (náhled)

 14. A) Jak se jmenuje nejvyšší hora Francie? B) Ve kterém pohoří se tato hora nachází? – obrázek č.7
  A) Jak se jmenuje nejvyšší hora Francie?  B) Ve kterém pohoří se tato hora nachází? – obrázek č.7 (náhled)

 15. Vyberte a označte francouzské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8:
  Vyberte a označte francouzské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.8: (náhled)

 16. Nejdelší francouzská řeka se jmenuje:

 17. A) Která řeka protéká městem Lyon na fotografii č.9? B) Tato řeka ústí do:
  A) Která řeka protéká městem Lyon na fotografii č.9? B) Tato řeka ústí do: (náhled)

 18. Francie je bohatá na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.10 je několik francouzských zámků. A) Pod kterým písmenem je zámek Chenonceau? B) Který francouzský zámek je označen písmenem F? C) Podél které francouzské řeky byly zámky vystavěny?
  Francie je bohatá na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.10 je několik francouzských zámků. A) Pod kterým písmenem je zámek Chenonceau?  B) Který francouzský zámek je označen písmenem F?  C) Podél které francouzské řeky byly zámky vystavěny? (náhled)

 19. Jak se jmenuje rozlohou největší jezero ve Francii na fotografii č.11?
  Jak se jmenuje rozlohou největší jezero ve Francii na fotografii č.11? (náhled)

 20. A) Jak se jmenuje ostrov na fotografii č.12? B) Ve kterém moři se ostrov nachází?
  A) Jak se jmenuje ostrov na fotografii č.12?  B) Ve kterém moři se ostrov nachází? (náhled)

 21. Z uvedené nabídky označte ostrovy, které patří Francii? Některé z nich jsou na fotografii č.13.
  Z uvedené nabídky označte ostrovy, které patří Francii? Některé z nich jsou na fotografii č.13. (náhled)

 22. Ve Francii se nachází 11 národních parků (NP) – z toho 3 NP jsou v Zámořské Francii a 8 NP leží v Metropolitní Francii. Zámořská Francie = teritoria, která patří Francii, ale neleží v Evropě. Jsou rozesety po celém světě – v Tichém, Indickém a Atlantském oceánu, Karibiku, Jižní Americe a Antarktidě. Jedná se o zbytek území kdysi rozsáhlé francouzské koloniální říše. Metropolitní Francie = území Francie ležící v Evropě. Z nabídky vyberte a označte francouzské NP – některé z nich jsou na fotografii č.14 :
  Ve Francii se nachází 11 národních parků (NP) – z toho 3 NP jsou v Zámořské Francii a 8 NP leží v Metropolitní Francii. Zámořská Francie = teritoria, která patří Francii, ale neleží v Evropě. Jsou rozesety po celém světě – v Tichém, Indickém a Atlantském oceánu, Karibiku, Jižní Americe a Antarktidě. Jedná se o zbytek území kdysi rozsáhlé francouzské koloniální říše. Metropolitní Francie = území Francie ležící v Evropě. Z nabídky vyberte a označte francouzské NP – některé z nich jsou na fotografii č.14 : (náhled)

 23. Francie je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i francouzský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Ve Francii je mnoho národopisných oblastí, které mají vlastní kroje. Francouzské kroje jsou tak velmi rozmanité. Na fotografii č.15 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny na kterých jsou francouzské kroje:
  Francie je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i francouzský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Ve Francii je mnoho národopisných oblastí, které mají vlastní kroje. Francouzské kroje jsou tak velmi rozmanité. Na fotografii č.15 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny na kterých jsou francouzské kroje: (náhled)

 24. Francie je nejen gastronomickou a vinařskou velmocí, ale i velmocí filmovou. Francie natáčí nejvíce filmů v Evropě a po USA je 2. největším vývozcem filmů na světě. Francouzský film měl a má herecké hvězdy světového formátu. Z nabídky na fotografii č.16 vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou francouzští herci a herečky. Většina obrázků herců a hereček pochází z dob, kdy stoupala jejich popularita nebo byli na vrcholu slávy a kdy byli obsazováni do hlavních rolí filmů, ze kterých je známe.
  Francie je nejen gastronomickou a vinařskou velmocí, ale i velmocí filmovou. Francie natáčí nejvíce filmů v Evropě a po USA je 2. největším vývozcem filmů na světě. Francouzský film měl a má herecké hvězdy světového formátu. Z nabídky na fotografii č.16 vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou francouzští herci a herečky. Většina obrázků herců a hereček pochází z dob, kdy stoupala jejich popularita nebo byli na vrcholu slávy a kdy byli obsazováni do hlavních rolí filmů, ze kterých je známe. (náhled)

 25. Co Francie dala světu? Označte vynálezy a objevy francouzských osobností, které dobyly svět:

 26. Francii proslavila i pařížská univerzita na obrázku č.17, která patří k nejprestižnějším univerzitám na světě. Jak se jmenuje?
  Francii proslavila i pařížská univerzita na obrázku č.17, která patří k nejprestižnějším univerzitám na světě. Jak se jmenuje? (náhled)

 27. Na území Francie se nachází (ke dni 4.4.2023) 48 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.18 francouzské památky UNESCO:
  Na území Francie se nachází (ke dni 4.4.2023) 48 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.18 francouzské památky UNESCO: (náhled)

 28. Mezi památky UNESCO se řadí i celá historická jádra některých francouzských měst. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.19 uvedena francouzská města, jejichž historické jádro je zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO:
  Mezi památky UNESCO se řadí i celá historická jádra některých francouzských měst. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.19 uvedena francouzská města, jejichž historické jádro je zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO: (náhled)

 29. Paříž – pod kterými písmeny se na fotografii č.20 skrývají památky Paříže: Louvre a Notre Dame?
  Paříž – pod kterými písmeny se na fotografii č.20 skrývají památky Paříže: Louvre a Notre Dame? (náhled)

 30. Francouzská kuchyně je proslulá po celém světě. Způsoby vaření francouzské kuchyně ovlivnily skoro celou západní Evropu. V listopadu roku 2010 byla francouzská gastronomie přidána na Seznam nemateriálního světového kulturního dědictví UNESCO. Francouzská kuchyně se vyznačuje konzumací různých druhů masa: jehněčí, skopové, hovězí, telecí, vepřové, ryby a zvěřina. Jako příloha se nejčastěji podávají pomfrity, hranolky, bageta. Součástí francouzské kuchyně jsou i nejrůznější delikatesy – např. lanýže, mořské plody. K francouzské kuchyni neodmyslitelně patří i značkové francouzské sýry – krémové – např. „Camembert“ i tvrdé (plátkové) – např. „Normantal“. Typickým francouzským nápojem jsou značková vína, která se pěstují na vinicích ve vyhlášených vinařských oblastech – Bordeaux, Burgundsko, Champagne. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.21 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky francouzská:
  Francouzská kuchyně je proslulá po celém světě. Způsoby vaření francouzské kuchyně ovlivnily skoro celou západní Evropu. V listopadu roku 2010 byla francouzská gastronomie přidána na Seznam nemateriálního světového kulturního dědictví UNESCO. Francouzská kuchyně se vyznačuje konzumací různých druhů masa: jehněčí, skopové, hovězí, telecí, vepřové, ryby a zvěřina. Jako příloha se nejčastěji podávají pomfrity, hranolky, bageta. Součástí francouzské kuchyně jsou i nejrůznější delikatesy – např. lanýže, mořské plody. K francouzské kuchyni neodmyslitelně patří i značkové francouzské sýry – krémové – např. „Camembert“ i tvrdé (plátkové) – např. „Normantal“. Typickým francouzským nápojem jsou značková vína, která se pěstují na vinicích ve vyhlášených vinařských oblastech – Bordeaux, Burgundsko, Champagne. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.21 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky francouzská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah