Testi.cz > Geografie > Evropa > DÁNSKO – všeobecný přehled, řeky, města a turistické zajímavosti

test DÁNSKO – všeobecný přehled, řeky, města a turistické zajímavosti (Evropa)

    Autor: carmen.18 (733vlož. 2578vyzk.+26%ø) ... vloženo 12.7.2023
Test vyzkoušen 73 krát, průměrný výsledek je 78.9%.
Upozornění: Fotografie v testu u otázek č.1, č.3, č.4, č.5, č.7, č.8 a č.23 mají informativní charakter. Jsou na nich vyobrazeny možnosti odpovědí k uvedené otázce. Kromě správné/správných možností mohou být na fotografii zobrazeny i ostatní, nesprávné možnosti. Přeji hodně úspěchů při řešení testu. :-)
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Označ údaje o Dánsku, které JSOU pravdivé:

 2. Jaká je rozloha Dánska?

 3. Kolik obyvatel má Dánsko? (k 1.1.2023)

 4. A) Jak se jmenuje poloostrov, na kterém se Dánsko rozkládá? B) Území Dánska se rozkládá ještě na přilehlých ostrovech. Z uvedených ostrovů vyberte a označte ty, na kterých se Dánsko rozkládá:

 5. A) Která moře/oceán omývají pobřeží Dánska? - obrázek č.1 B) S kterým státem má Dánsko společnou pozemní státní hranici?
  A) Která moře/oceán omývají pobřeží Dánska? - obrázek č.1  B) S kterým státem má Dánsko společnou pozemní státní hranici? (náhled)

 6. Jednotkou dánské měny (k 12.7. 2023) je:

 7. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Dánska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Dánska? (náhled)

 8. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Dánsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Dánska je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Dánsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Dánska je:  – obrázek č.3 (náhled)

 9. Národním stromem Dánska je: – obrázek č.4
  Národním stromem Dánska je:  – obrázek č.4 (náhled)

 10. Národním ptákem Dánska je: – obrázek č.5
  Národním ptákem Dánska je:  – obrázek č.5 (náhled)

 11. Dánsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i dánský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.6 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých je dánský kroj:
  Dánsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i dánský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.6 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých je dánský kroj: (náhled)

 12. Vyberte a označte 5 největších dánských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL:

 13. A) Vyberte a označte dánské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.7: B) Nejdelší řeka, která protéká územím Dánska se jmenuje:
  A) Vyberte a označte dánské řeky – některé z nich jsou na fotografii č.7:  B) Nejdelší řeka, která protéká územím Dánska se jmenuje: (náhled)

 14. Kromě řek je vodstvo Dánska zastoupeno i několika jezery – některá z nich jsou na fotografii č.8. A) Jak se jmenuje jezerní oblast v Dánsku? B) Jak se jmenuje rozlohou největší jezero v Dánsku?
  Kromě řek je vodstvo Dánska zastoupeno i několika jezery – některá z nich jsou na fotografii č.8. A) Jak se jmenuje jezerní oblast v Dánsku?  B) Jak se jmenuje rozlohou největší jezero v Dánsku? (náhled)

 15. A) Jak se jmenuje nejznámější a 2. nejstarší zábavní park v Dánsku? B) Ve kterém městě se zábavní park na fotografii č,9 nachází?
  A) Jak se jmenuje nejznámější a 2. nejstarší zábavní park v Dánsku?  B) Ve kterém městě se zábavní park na fotografii č,9 nachází? (náhled)

 16. Jednou z největších turistických atrakcí Dánska je Legoland – zábavní tematický park s miniaturami měst (Kodaň, Londýn) a významných staveb světa (Eiffelova věž, Socha svobody) postavených ze stavebnic Lego na fotografii č.10. Dánský Legoland byl otevřen v r. 1968 a je nejstarším z řetězce Legolandů na světě. Ročně ho navštíví 1,6 milionů návštěvníků. Ve kterém dánském městě mohou turisté Legoland navštívit?
  Jednou z největších turistických atrakcí Dánska je Legoland – zábavní tematický park s miniaturami měst (Kodaň, Londýn) a významných staveb světa (Eiffelova věž, Socha svobody) postavených ze stavebnic Lego na fotografii č.10. Dánský Legoland byl otevřen v r. 1968 a je nejstarším z řetězce Legolandů na světě. Ročně ho navštíví 1,6 milionů návštěvníků. Ve kterém dánském městě mohou turisté Legoland navštívit?  (náhled)

 17. Na území Dánska se nachází (ke dni 12.7. 2023) 10 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 dánské památky UNESCO:
  Na území Dánska se nachází (ke dni 12.7. 2023) 10 památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.11 dánské památky UNESCO: (náhled)

 18. Kromě památek UNESCO je Dánsko bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik dánských hradů a zámků. A) Pod kterým písmenem je zámek Frederiksborg? B) Který dánský zámek je označen písmenem E? C Jak se jmenuje hrad, který se proslavil díky anglickému dramatikovi Williamu Shakespearovi, který sem umístil děj svého dramatu „Hamlet, kralevic dánský“. (V dramatu je hrad nazýván Elsinore.) Každoročně v létě se hrají na nádvoří hradu představení Hamleta a hradu se také říká „Hamletův hrad“.
  Kromě památek UNESCO je Dánsko bohaté na historické stavby, zejména na středověké hrady a honosné zámky. Na fotografii č.12 je několik dánských hradů a zámků. A) Pod kterým písmenem je zámek Frederiksborg?  B) Který dánský zámek je označen písmenem E?  C Jak se jmenuje hrad, který se proslavil díky anglickému dramatikovi Williamu Shakespearovi, který sem umístil děj svého dramatu „Hamlet, kralevic dánský“. (V dramatu je hrad nazýván Elsinore.) Každoročně v létě se hrají na nádvoří hradu představení Hamleta a hradu se také říká „Hamletův hrad“. (náhled)

 19. Mezi nejznámější a nejslavnější Dány patří i spisovatel, který proslul jako jeden z největších světových pohádkářů. A) Jak se slavný pohádkář jmenuje? B) Kterým písmenem je označen na fotokoláži č.13 slavný dánský pohádkář? C) Z nabídky pohádek vyberte a označte pohádky, jejichž autorem je slavný pohádkář: D) Ve kterém dánském městě se slavný pohádkář narodil?
  Mezi nejznámější a nejslavnější Dány patří i spisovatel, který proslul jako jeden z největších světových pohádkářů. A) Jak se slavný pohádkář jmenuje?  B) Kterým písmenem je označen na fotokoláži č.13 slavný dánský pohádkář? C) Z nabídky pohádek vyberte a označte pohádky, jejichž autorem je slavný pohádkář:  D) Ve kterém dánském městě se slavný pohádkář narodil?  (náhled)

 20. Co Dánsko dalo světu? Označte vynálezy a objevy dánských osobností, které dobyly svět:

 21. A) Jak se jmenuje nejstarší město v Dánsku? B) Na obrázku č.14 je několik symbolů evropských měst. Pod kterým písmenem se skrývá socha, která je symbolem dánské metropole:
  A) Jak se jmenuje nejstarší město v Dánsku?  B) Na obrázku č.14 je několik symbolů evropských měst. Pod kterým písmenem se skrývá socha, která je symbolem dánské metropole:  (náhled)

 22. Jak se jmenuje město na fotografii č.15?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.15? (náhled)

 23. Město na fotografii č.16 se jmenuje:
  Město na fotografii č.16 se jmenuje: (náhled)

 24. Z kterého města je fotografie č.17?
  Z kterého města je fotografie č.17? (náhled)

 25. Jak se jmenuje město na fotografii č.18?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.18? (náhled)

 26. Z jakého města je fotografie č.19?
  Z jakého města je fotografie č.19? (náhled)

 27. Z kterého města je fotografie č.20?
  Z kterého města je fotografie č.20? (náhled)

 28. Jak se jmenuje město na fotografii č.21?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.21? (náhled)

 29. Fotografie č.22 je z města:
  Fotografie č.22 je z města: (náhled)

 30. Dánská kuchyně je vyhlášená především kvalitou používaných surovin, které pocházejí z místních zdrojů. U všech surovin, které se používají v dánské kuchyni se především dbá na čerstvost. Dánové výrazně preferují dánské produkty před dováženými. Z rostlin jsou v dánské kuchyni nejpoužívanější: brambory, cibule, červená řepa, listová zelenina, z obilovin zejména žito a ječmen. Dánové také hodně konzumují maso – zejména vepřové (Dánsko je největším chovatelem vepřů v Evropě), hovězí, telecí a kuřecí. Maso často udí nebo nakládají. Jedí také poměrně dost ryb – zejména: losos, slaneček, platýs, úhoř a treska. Často konzumují i mořské plody. Oblíbené jsou i sýry, ale Dánové jsou především milovníky sladkého. Prvenství z tradičních sladkostí náleží dánskému marcipánu. Typickým dánským nápojem je pivo – zvláště oblíbené jsou dánské značky piva Tuborg a Carlsberg. Dalším oblíbeným nápojem je víno – především červené, svařené s rozinkami a oříšky. Oblíbeným nápojem je i káva. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.23 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky dánská:
  Dánská kuchyně je vyhlášená především kvalitou používaných surovin, které pocházejí z místních zdrojů. U všech surovin, které se používají v dánské kuchyni se především dbá na čerstvost. Dánové výrazně preferují dánské produkty před dováženými. Z rostlin jsou v dánské kuchyni nejpoužívanější: brambory, cibule, červená řepa, listová zelenina, z obilovin zejména žito a ječmen. Dánové také hodně konzumují maso – zejména vepřové (Dánsko je největším chovatelem vepřů v Evropě), hovězí, telecí a kuřecí. Maso často udí nebo nakládají. Jedí také poměrně dost ryb – zejména: losos, slaneček, platýs, úhoř a treska. Často konzumují i mořské plody. Oblíbené jsou i sýry, ale Dánové jsou především milovníky sladkého. Prvenství z tradičních sladkostí náleží dánskému marcipánu. Typickým dánským nápojem je pivo – zvláště oblíbené jsou dánské značky piva Tuborg a Carlsberg. Dalším oblíbeným nápojem je víno – především červené, svařené s rozinkami a oříšky. Oblíbeným nápojem je i káva. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.23 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky dánská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah