Testi.cz > Geografie > Evropa > Chorvatsko(4.)

test Chorvatsko(4.) (Evropa)

    Autor: DeLanne (45vlož. 201vyzk.+4%ø) ... vloženo 20.3.2014
Test vyzkoušen 96 krát, průměrný výsledek je 71%.
 1. Chorvatsko sousedí s: 1.______, 2.____ 3.___, 4.___, 5._____(dopln). Od roku 1991 je nezávislým státem. Předtím bylo více než 70 let součástí Jugoslávie.
  Chorvatsko sousedí s: 1.______, 2.____ 3.___, 4.___, 5._____(dopln). Od roku 1991 je nezávislým státem. Předtím bylo více než 70 let součástí Jugoslávie. (náhled)

 2. První chorvatský státní útvar se objevil v 8. století. O________(doplnte)let později se z něj stalo království. Dějiny Chorvatska byly v následujících desetiletích silně ovlivněny vazbami se sousedním Rakouskem a Maďarskem. V 15. až 17. století pak na jeho území docházelo k častým střetům s Osmanskou říší.
  První chorvatský státní útvar se objevil v 8. století. O________(doplnte)let později se z něj stalo království. Dějiny Chorvatska byly v následujících desetiletích silně ovlivněny vazbami se sousedním Rakouskem a Maďarskem. V 15. až 17. století pak na jeho území docházelo k častým střetům s Osmanskou říší. (náhled)

 3. Tři barvy chorvatské vlajky představují tři historické země Chorvatska: Chorvatské království (červená a bílá), Slavonské království (bílá a modrá) a Dalmatské království __________(dopln).
  Tři barvy chorvatské vlajky představují tři historické země Chorvatska: Chorvatské království (červená a bílá), Slavonské království (bílá a modrá) a Dalmatské království __________(dopln). (náhled)

 4. Většinu Chorvatska tvoří nížiny. Jeho pohoří a zejména pak jeho pobřeží přitahují řady návštěvníků. Chorvatsko má také ____________(dopln)ostrovů a ostrůvků, z nichž je trvale obydlených pouze 48.
  Většinu Chorvatska tvoří nížiny. Jeho pohoří a zejména pak jeho pobřeží přitahují řady návštěvníků. Chorvatsko má také ____________(dopln)ostrovů a ostrůvků, z nichž je trvale obydlených pouze 48. (náhled)

 5. Hlavní město Chorvatska je?

 6. Mluví zde?
  Mluví zde? (náhled)

 7. Nejvyšší bod je?
  Nejvyšší bod je? (náhled)

 8. Podnebí v Chorvatsku je i přes jeho relativně malou rozlohu poměrně různorodé. Vnitrozemské části Chorvatska a severní pobřeží (Istrie a ostrovy severního Jadranu) mají znaky mírného kontinentálního podnebí. Jižní pobřeží (od ostrova Krk směrem k jihu) má zase charakter teplého středomořského podnebí. Ve vyšších polohách už můžeme mluvit o podnebí horském. Celkově se počasí v Chorvatsku vyznačuje mírnou a krátkou zimou a naopak dlouhým létem s velkým počtem horkých slunečných dnů. Oproti našim končinám je chorvatský podzim o několik stupňů teplejší než jaro. To je způsobeno zejména teplem naakumulovaným v moři během letních měsíců, které se na podzim postupně uvolňuje a zpomaluje chladnutí vzduchu. Nejteplejší měsíce v Chorvatsku jsou:___________(doplnte).

 9. Měna je zde?
  Měna je zde? (náhled)

 10. Mezi speciality chorvatského jídla lze rozhodně zařadit tradiční chorvatské pokrmy. Jedná se tak třeba o chorvatské národní jídlo, kterým je sušená šunka s ovčím sýrem a olivami. Pro místní kuchyni je rovněž typické jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je speciální železný poklop, který nechybí téměř v žádné větší chorvatské kuchyni. Mezi speciality potom patří nejrůznější mořské plody v podobě například krevet, ústřic nebo různých ryb. Dále se jedná o lanýže, kozí sýr, těstoviny fuži. Zajímavou volbou je také ombolo, jedná se o plátek vepřového masa od kosti, který je jemně uzený a poté se opeče na žhavém uhlí. Známá je také >maneštra <-Uhodli by jste, co to je?
  Mezi speciality chorvatského jídla lze rozhodně zařadit tradiční chorvatské pokrmy. Jedná se tak třeba o chorvatské národní jídlo, kterým je sušená šunka s ovčím sýrem a olivami. Pro místní kuchyni je rovněž typické jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je speciální železný poklop, který nechybí téměř v žádné větší chorvatské kuchyni. Mezi speciality potom patří nejrůznější mořské plody v podobě například krevet, ústřic nebo různých ryb. Dále se jedná o lanýže, kozí sýr, těstoviny fuži. Zajímavou volbou je také ombolo, jedná se o plátek vepřového masa od kosti, který je jemně uzený a poté se opeče na žhavém uhlí. Známá je také >maneštra <-Uhodli by jste, co to je? (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah