Testi.cz > Geografie > ČR > HORY A NÍŽINY ČR – poznávačka s nápovědou

test HORY A NÍŽINY ČR – poznávačka s nápovědou (ČR)

    Autor: carmen.18 (773vlož. 2728vyzk.+26%ø) ... vloženo 14.4.2019
Test vyzkoušen 206 krát, průměrný výsledek je 63.3%.
 1. Jak se jmenuje hora na obrázku č.1, která je jednou z nejznámějších hor v ČR? Její nadmořská výška je 1012 m a na jejím vrcholu byl v 70. letech 20. století vybudován televizní vysílač, restaurace a hotel v jedné stavbě, která byla v r. 2006 vyhlášena za národní kulturní památku a stala se Stavbou 20. století.
  Jak se jmenuje hora na obrázku č.1, která je jednou z nejznámějších hor v ČR? Její nadmořská výška je 1012 m a na jejím vrcholu byl v 70. letech 20. století vybudován televizní vysílač, restaurace a hotel v jedné stavbě, která byla v r. 2006 vyhlášena za národní kulturní památku a stala se Stavbou 20. století. (náhled)

 2. Hora na obrázku č.2 je i s románskou rotundou sv. Jiří stojící na jejím vrcholu chráněna jako národní kulturní památka. Hora je uznávaným památným místem české mytologie. Z hory proto pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Jak se hora jmenuje?
  Hora na obrázku č.2 je i s románskou rotundou sv. Jiří stojící na jejím vrcholu chráněna jako národní kulturní památka. Hora je uznávaným památným místem české mytologie. Z hory proto pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 3. Hora na fotografii č.3, která je s nadmořskou výškou 1244 m nejvyšší horou pohoří ležícím na státní hranici, je oblíbeným lyžařským střediskem. Z nedalekého lázeňského města vede k vrcholu hory i lanovka. Jak se hora jmenuje?
  Hora na fotografii č.3, která je s nadmořskou výškou 1244 m nejvyšší horou pohoří ležícím na státní hranici, je oblíbeným lyžařským střediskem. Z nedalekého lázeňského města vede k vrcholu hory i lanovka. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 4. Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.4? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula pěstováním vinné révy.
  Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.4? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula pěstováním vinné révy. (náhled)

 5. Jak se jmenuje hora na fotografii č.5? Je nejvyšší a je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hor v ČR.
  Jak se jmenuje hora na fotografii č.5? Je nejvyšší a je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hor v ČR. (náhled)

 6. Jak se jmenuje hora na obrázku č.6? S nadmořskou výškou 1424 m je nejvyšší horou pohoří, které se rozkládá na státní hranici a je 3. nejvyšším pohořím ČR. Na jižním svahu hory pramení jedna z významných řek ČR. Pohoří, ve kterém hora leží se v souvislosti s hlavním evropským rozvodím říká „Střecha Evropy".
  Jak se jmenuje hora na obrázku č.6? S nadmořskou výškou 1424 m je nejvyšší horou pohoří, které se rozkládá na státní hranici a je 3. nejvyšším pohořím ČR. Na jižním svahu hory pramení jedna z významných řek ČR. Pohoří, ve kterém hora leží se v souvislosti s hlavním evropským rozvodím říká „Střecha Evropy". (náhled)

 7. Jedna z nejznámějších, nejvyšších a nejnavštěvovanějších hor ČR s nadm. výškou 1492 m je nejvyšší horou pohoří, rozkládajícího se na státní hranici. Na jejím vrcholu byla v 70. letech 20. století postavena moderní stavba, ve které je umístěn televizní vysílač, restaurace, hotel a vyhlídka. Hora na fotografii č.7 se jmenuje:
  Jedna z nejznámějších, nejvyšších a nejnavštěvovanějších hor ČR s nadm. výškou 1492 m je nejvyšší horou pohoří, rozkládajícího se na státní hranici. Na jejím vrcholu byla v 70. letech 20. století postavena moderní stavba, ve které je umístěn televizní vysílač, restaurace, hotel a vyhlídka. Hora na fotografii č.7 se jmenuje: (náhled)

 8. Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na fotografii č.8? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a díky kvalitní půdě a velmi dobrým klimatickým podmínkám se zde daří vinné révě, ovocným sadům a plantážím s jahodami, zeleninou a obilí.
  Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na fotografii č.8? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a díky kvalitní půdě a velmi dobrým klimatickým podmínkám se zde daří vinné révě, ovocným sadům a plantážím s jahodami, zeleninou a obilí. (náhled)

 9. Jak se jmenuje legendární hora na obrázku č.9, ukrývající podle pověsti svatováclavské vojsko, která byla v těžkých chvílích naší historie vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa? Z hory proto pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.
  Jak se jmenuje legendární hora na obrázku č.9, ukrývající podle pověsti svatováclavské vojsko, která byla v těžkých chvílích naší historie vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa? Z hory proto pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. (náhled)

 10. Jak se jmenuje hora na obrázku č.10? S nadmořskou výškou 1323 m je nejvyšší horou pohoří rozkládajícího se na státní hranici. V letech 1939 – 1945 byla nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. Dominantu hory tvoří 78 m vysoký telekomunikační vysílač. Na hoře, která je jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v ČR, je i meteorologická stanice. Hora je bohatá i na sníh.
  Jak se jmenuje hora na obrázku č.10? S nadmořskou výškou 1323 m je nejvyšší horou pohoří rozkládajícího se na státní hranici. V letech 1939 – 1945 byla nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. Dominantu hory tvoří 78 m vysoký telekomunikační vysílač. Na hoře, která je jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v ČR, je i meteorologická stanice. Hora je bohatá i na sníh. (náhled)

 11. Hora na obrázku č.11 je s nadmořskou výškou 744 m dominantou chráněné krajinné oblasti, která patří k nejkrásnějším a turisticky nejatraktivnějším místům ČR. Hora byla již od dávných dob vyhledávaným nalezištěm drahých kamenů. Proslula zejména jako naleziště českého granátu. Jak se hora jmenuje?
  Hora na obrázku č.11 je s nadmořskou výškou 744 m dominantou chráněné krajinné oblasti, která patří k nejkrásnějším a turisticky nejatraktivnějším místům ČR. Hora byla již od dávných dob vyhledávaným nalezištěm drahých kamenů. Proslula zejména jako naleziště českého granátu. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 12. Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.12? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula zejména pěstováním obilovin. Oblasti Hané se také říká „obilnice České republiky“.
  Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.12? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula zejména pěstováním obilovin. Oblasti Hané se také říká „obilnice České republiky“. (náhled)

 13. K vrcholu hory na obrázku č.13, který je v nadm. výšce 1299 m vede ze světoznámého lázeňského města ležícího na úpatí hory osmimístná kabinková lanovka – jediná lanovka tohoto druhu v ČR. Svahy hory jsou oblíbeným lyžařským areálem. Od r. 1977 je dominantou hory 78 m vysoký televizní vysílač. Jak se hora jmenuje?
  K vrcholu hory na obrázku č.13, který je v nadm. výšce 1299 m vede ze světoznámého lázeňského města ležícího na úpatí hory osmimístná kabinková lanovka – jediná lanovka tohoto druhu v ČR. Svahy hory jsou oblíbeným lyžařským areálem. Od r. 1977 je dominantou hory 78 m vysoký televizní vysílač. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 14. Jak se jmenuje hora na fotografii č.14, která se nachází v pohoří rozkládajícího se na státní hranici? K jejímu vrcholu, který je v nadm. výšce 1214 m vede 2740 m dlouhá sedačková lanovka, která překonává převýšení 348 m. Na vrcholu hory je horská chata s rozhlednou.
  Jak se jmenuje hora na fotografii č.14, která se nachází v pohoří rozkládajícího se na státní hranici? K jejímu vrcholu, který je v nadm. výšce 1214 m vede 2740 m dlouhá sedačková lanovka, která překonává převýšení 348 m. Na vrcholu hory je horská chata s rozhlednou. (náhled)

 15. Hora na fotografii č.15 je nejvyšší horou pohoří, ve kterém je dominantou. Na vrcholu hory se nachází meteorologická stanice a rozhledna, ze které je krásný výhled na okolní i vzdálenější krajinu. Přestože je hora považována za největrnější horu ČR (bezvětří je tu jen 8 dní v roce) je turisticky atraktivní lokalitou. Jak se hora jmenuje?
  Hora na fotografii č.15 je nejvyšší horou pohoří, ve kterém je dominantou. Na vrcholu hory se nachází meteorologická stanice a rozhledna, ze které je krásný výhled na okolní i vzdálenější krajinu. Přestože je hora považována za největrnější horu ČR (bezvětří je tu jen 8 dní v roce) je turisticky atraktivní lokalitou. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 16. Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.16? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula pěstováním ovoce a zeleniny, zejména okurek.
  Jak se jmenuje jedna ze čtyř nejúrodnějších oblastí ČR na obrázku č.16? Rozkládá se při toku významné řeky ČR a proslula pěstováním ovoce a zeleniny, zejména okurek. (náhled)

 17. Na vrcholu hory na fotografii č.17 stojí v nadm. v. 1129 m kaple sv. Cyrila a Metoděje, která je nejvýše položenou sakrální stavbou v ČR. Před kaplí je umístěno sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Podle pověsti byla hora od pradávna sídlem Radegasta – slovanského Boha slunce, války a vítězství. Z hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Jak se hora jmenuje?
  Na vrcholu hory na fotografii č.17 stojí v nadm. v. 1129 m kaple sv. Cyrila a Metoděje, která je nejvýše položenou sakrální stavbou v ČR. Před kaplí je umístěno sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Podle pověsti byla hora od pradávna sídlem Radegasta – slovanského Boha slunce, války a vítězství. Z hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Jak se hora jmenuje? (náhled)

 18. Nejznámější asi 1000 m vysoká stolová hora se tyčí nad Kapským městem, metropolí Jihoafrické republiky. V naší republice máme také několik stolových hor – osamocených vyvýšenin, které vystupují nad okolní krajinu strmými svahy a které se vyznačují rozsáhlejším plochým vrcholem. Na fotografii č.18 je pískovcová stolová hora, na jejímž vrcholu byla v r. 1864 postavena 33 m vysoká kamenná rozhledna, která je jednou z nejstarších na území ČR. Rozhledna je chráněnou technickou památkou. Jak se stolová hora jmenuje?
  Nejznámější asi 1000 m vysoká stolová hora se tyčí nad Kapským městem, metropolí Jihoafrické republiky. V naší republice máme také několik stolových hor – osamocených vyvýšenin, které vystupují nad okolní krajinu strmými svahy a které se vyznačují rozsáhlejším plochým vrcholem. Na fotografii č.18 je pískovcová stolová hora, na jejímž vrcholu byla v r. 1864 postavena 33 m vysoká kamenná rozhledna, která je jednou z nejstarších na území ČR. Rozhledna je chráněnou technickou památkou. Jak se stolová hora jmenuje? (náhled)

 19. Jak se jmenuje hora na obrázku č.19? S nadmořskou výškou 1124 m je nejvyšší horou pohoří rozkládajícího se na státní hranici. Na jejím vrcholu stojí 23 m vysoká ocelová rozhledna.
  Jak se jmenuje hora na obrázku č.19? S nadmořskou výškou 1124 m je nejvyšší horou pohoří rozkládajícího se na státní hranici. Na jejím vrcholu stojí 23 m vysoká ocelová rozhledna. (náhled)

 20. Jako bod s nejnižší nadmořskou výškou v ČR – 115 m nad mořem – je udávána hladina jedné naší řeky v místech, kde opouští naše území a její tok pokračuje na území sousedního státu. Jak se řeka na obrázku č.20 jmenuje?
  Jako bod s nejnižší nadmořskou výškou v ČR – 115 m nad mořem – je udávána hladina jedné naší řeky v místech, kde opouští naše území a její tok pokračuje na území sousedního státu. Jak se řeka na obrázku č.20 jmenuje?	 (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah