Hlavní strana > Přírodní vědy > Biologie > Test první pomoci (základní postupy)

test Test první pomoci (základní postupy) (Biologie)

    Autor: Tomáš Sobota (2vlož. 16vyzk.+14%ø) ... vloženo 13.4.2010
Test vyzkoušen 3392 krát, průměrný výsledek je 59%.
První pomoc je bezprostřední pomoc poskytnutá ještě před příjezdem záchranné služby. Je to soubor jednoduchých úkonů, které vedou k záchraně života, zabránění vzniku komplikací a urychlení zotavení. Čistě teoreticky, zvládli byste tohle všechno? ☺
 1. Jsem svědkem vážné autonehody. Kolem se shromažďuje hlouček lidí, jaký je teď „obecně“ správný postup?

 2. Zjistím, že řidič má amputovanou h. k. v zápěstí a silně krvácí, je při vědomí a zmateně komunikuje. Druhá osoba leží na břiše před vozem, deformované tělo, nereaguje ani na bolestivé podněty. Co udělám?

 3. Osobě mimo vůz jsem zaklonil hlavu, nemá žádné projevy a mám dojem že nedýchá, ale na krkavici se mi podařilo nahmatat tep.

 4. Lidi kolem zmizeli. Jsem tu sám a oživuji osobu mimo vůz. Řidič se mnou právě přestal komunikovat a bezvládně leží na volantu. Co udělám?

 5. Malé dítě vypije množství Jaru. (Krásně voní citrónem.)

 6. Jedu ve voze taxi. Řidiči je nevolno. Po chvíli se chytne za hrudník a snaží se zhluboka nadechnout. Stěžuje si na příšernou vystřelující bolest, ale o záchrance nechce ani slyšet. Co udělám?

 7. Při odpalování zábavné pyrotechniky jsem svědkem popálení ruky a obličeje. Rukáv bundy postiženého hoří.

 8. Je horký letní den. Kolega v práci z ničeho nic upadl na zem a má křeče. Zabráním jeho dalším zraněním, počkám až křeče odezní, přičemž volám záchranku. Křeče rychle ustaly, jsou patrné ojedinělé hluboké nádechy (cca po 20ti vteřinách), jinak žádné projevy.

 9. Někdo radí provést Heimlichův manévr. Pokusím se uvolnit dýchací cesty, způsobem:

 10. Malé dítě naleznu ležet v pokojíku, chrčí a sípe. V obličeji je promodralé. Poblíž leží jeho oblíbená panenka a je mechanicky poškozená.

 11. Co udělám po vytažení tonoucího na břeh? Postižený kucká a mrká, hýbe se.

 12. Rozhodněte, zda VŠECHNA následující tvrzení jsou pravdivá: Pomocí tísňové linky 112 se na rozdíl od linky 155 dovolám pomoci záchranářů ve všech státech EU, kde je alespoň nějaký signál. Je zdarma, dostupná z telefonních automatů, pevných linek i mobilních telefonů. Umožňuje určení polohy volajícího i při volání z mobilu bez SIMky. Pokud jsem na pochybách, klidně tísňovou linku mohu využít. Pokud ale nemám důvod, je třeba volit konkrétní tísňovou linku (150, 155, 156, 158).

 13. Na obrázku je mezinárodní symbol, označující:
  Na obrázku je mezinárodní symbol, označující:

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog

Reklama

Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah