Testi.cz > Přírodní vědy > Biologie > Krevní skupiny (otázky pouze na systém AB0, bez Rh faktoru)

test Krevní skupiny (otázky pouze na systém AB0, bez Rh faktoru) (Biologie)

    Autor: Foxxx (16vlož. 333vyzk.+24%ø) ... vloženo 30.3.2014
Test vyzkoušen 241 krát, průměrný výsledek je 54.6%.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
  1. (Text k otázkám 1. - 3.) Žena s krevní skupinou typu A, jejíž rodiče měli krevní skupiny typů A a B hodlá mít potomka s mužem, který má krevní skupinu typu B, a jehož rodiče měli krevní skupiny typů 0 a AB. Jaký typ krevní skupiny může mít jejich potomek? (označte všechny správné možnosti)

  2. Jaká je pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít krevní skupinu typu AB?

  3. Jaká je pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít krevní skupinu typu 0?

  4. (Text k otázkám 4. - 6.) Jaké typy krevních skupin mohou mít potomci muže a ženy, u nichž neznáme typy krevních skupin žádného z jejich rodičů, avšak víme, že žena i muž mají oba krevní skupinu typu A.

  5. Vyberte všechny správné možnosti (přibl.) pravděpodobností, se kterou zdědí potomci muže a ženy z předchozí otázky typ krevní skupiny.

  6. Jak by se tyto pravděpodobnosti změnily, kdybychom zjistili, že žádný z rodičů muže i ženy neměl krevní skupinu typu 0?

  7. Dva manželské páry, ve kterých mají obě ženy krevní skupinu typu 0 a oba muži mají krevní skupinu typu AB, přemýšlí nad pravděpodobností, s jakou by jejich potomci měli stejný krevní typ, kdyby každý pár měl jedno dítě. Jaká je správná odpověď?

  8. Dívka s krevní skupinou typu 0 má bratra s krevní skupinou typu AB. Má-li jejich matka krevní skupinu typu A, jaký typ krevní skupiny má jejich otec?

  9. Alela typu A a stejně tak alela typu B jsou dominantní vůči alele typu 0 a ta je vůči nim recesivní. V jakém vztahu však stojí vůči sobě alely typu A a typu B?

  10. Tzv. universální dárce, je dárce krve s takovým typem krevní skupiny, kterou od něj mohou bez obtíží přijmout příjemci všech různých typů krevních skupin. Jaký typ krevní skupiny tedy má universální dárce?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog

Reklama

Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah