Testi.cz > Historie > Starověk > Války diadochů

test Války diadochů (Starověk)

    Autor: Tylosauurs (7vlož. 201vyzk.+18%ø) ... vloženo 29.10.2015
Test vyzkoušen 51 krát, průměrný výsledek je 54.9%.
  1. Makedonský král Alexandros III. zemřel roku 323 př. n. l. v Babylóně. Na smrtelném loži údajně odevzdal svůj prsten svému chiliarchovi, jenž se poté stal regentem jeho říše. Jak znělo jméno tohoto muže?

  2. Alexandrovi velitelé se přeli o tom, kdo se má stát jeho nástupcem. Jedním z možných kandidátů byl i Alexandrův nevlastní bratr jménem Filippos Arrhidaios. Z jakého důvodu nikdy sám aktivně nevládl?

  3. Po zavraždění regenta, který vytáhl do Egypta proti tamnímu satrapovi, se stal novým regentem starý velitel, jenž byl za Alexandrovy nepřítomnosti místodržícím Makedonie. Jak se jmenoval?

  4. Jedním z těch, kteří na novém přerozdělení říše mezi satrapy vydělali, byl i Seleukos, syn Antiochův, jenž se účastnil vraždy bývalého regenta. Jakou satrapii obdržel?

  5. Jakým způsobem skončila Olympias, matka Alexandra Velikého, jež podporovala nárok svého vnuka Alexandra Aiga na trůn a spojila se s Polyperchónem, odpůrcem Antipatrova syna Kassandra?

  6. Schopný generál Antigonos Monofthalmos porazil v boji a dal zabít správce Kappadokie Eumena a odstranil médského satrapu Peithóna. Seleukos před ním ze své satrapie uprchl k jednomu z dalších Antigonových odpůrců. Byl jím:

  7. Velkých úspěchů dosáhl Antigonos chytrým tahem, jímž bylo:

  8. Během příměří, které Seleukos, ovládající opět Babylónii, uzavřel s Antigonem a jeho synem Démétriem, vytáhl Seleukos do Indie, kde se utkal v boji s králem Sandrakottem (Čandraguptou). Jak válka mezi nimi dopadla?

  9. Kde došlo k veliké bitvě, v níž byl Antigonos poražen spojenými silami Lýsimachovými, Seleukovými a Kassandrovými?

  10. Jak skončil Antigonův syn Démétrios Poliorketés?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah