Testi.cz > Historie > Osobnosti > SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 3

test SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 3 (Osobnosti)(čeká na schválení)

    Autor: carmen.18 (773vlož. 2722vyzk.+26%ø) ... vloženo 28.3.2020
Test vyzkoušen 54 krát, průměrný výsledek je 62.2%.
Tento test představuje slavné osobnosti – panovníky, vojevůdce, učence, vynálezce, objevitele, cestovatele, spisovatele, hudební skladatele, operní pěvce, malíře, sochaře a architekty napříč stoletími. Vaším úkolem bude správně určit a označit všechny ty slavné osobnosti (1 – 4), které se s osobností z otázky mohly alespoň TEORETICKY potkat. Nemusely se setkat doopravdy, ale alespoň část jejich života probíhala ve stejném období (století). V případě, že se osobnost z otázky s nikým potkat nemohla, zvolte odpověď, která je u každé otázky uvedena na posledním místě.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Kterou z uvedených osobností mohl potkat český pedagog, „Učitel národů“ Jan Amos Komenský?

 2. Kterou z uvedených osobností mohl potkat český malíř, autor opony Národního divadla v Praze Vojtěch Hynais?

 3. Kterou z uvedených osobností mohl potkat zakladatel a 1. prezident Spojených států amerických George Washington?

 4. Kterou z uvedených osobností mohl potkat norský cestovatel a polární badatel, který jako 1. dosáhl jižního pólu a stal se průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letouny - Roald Amundsen?

 5. S kterým z uvedených panovníků/panovnic se mohl potkat král český a císař římský, zvaný „Otec vlasti“ Karel IV.?

 6. Které/ho z uvedených kolegů - lékařů mohl potkat český lékař, objevitel 4 základních krevních skupin MUDr. Jan Janský?

 7. Které/ho z uvedených kolegů - architektů mohl potkat slovenský architekt, představitel secesní architektury s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou k jehož nejznámějším stavbám patří beskydské výletní ubytovny „Libušín“ a „Maměnka" na Pustevnách, poblíž Radhoště a lázeňské domy "Jurkovičův dům" a „Jestřábí" v Luhačovicích - Dušan Jurkovič?

 8. Které/ho z uvedených kolegů – hudebních skladatelů mohl potkat ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij?

 9. Kterou z uvedených osobností mohl potkat český básník, novinář a politik, zakladatel české žurnalistiky, satiry a literární kritiky Karel Havlíček Borovský?

 10. Kterou z uvedených osobností mohl potkat slavný vojevůdce a římský imperátor Gaius Julius Caesar?

 11. Kterou z uvedených osobností mohl potkat český malíř, ilustrátor, grafik a jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu, autor 12 medailonů na kalendářní desce orloje na Staroměstské radnici v Praze - Josef Mánes?

 12. Kterou z uvedených osobností mohl potkat polský astronom, představitel heliocentrizmu Mikuláš Koperník?

 13. Kterou z uvedených osobností mohl potkat řecký sochař, mistr zachycení postav v pohybu, autor slavné sochy "Diskobolos“ - Myrón?

 14. Kterou z uvedených osobností mohl potkat český malíř, ilustrátor, grafik a tvůrce písma, autor návrhů výzdoby Olomouckého orloje, vitráže v Chrámu sv. Víta v Praze a českých poštovních známek - Karel Svolinský?

 15. Kterou z uvedených osobností mohla potkat česká operní pěvkyně Ema Destinová?

 16. Kterou z uvedených osobností mohl potkat polský a americký generál, který se zúčastnil americké války za nezávislost a byl vůdcem povstání proti dělení Polska mezi Prusko a Rusko – Tadeusz Kościuszko?

 17. Kterou z uvedených osobností mohl potkat italský renesanční malíř, autor slavných obrazů „Zrození Venuše“ a „Primavera“ - Sandro Botticelli?

 18. Kterou z uvedených osobností mohla potkat významná francouzská vědkyně polského původu, nositelka Nobelových cen za fyziku a chemii, objevitelka chemických prvků: radia a polonia Marie Curie-Sklodowska?

 19. Kterou z uvedených osobností mohl potkat rakouský sochař působící převážně v Čechách, z jehož rozsáhlého díla patří k nejznámějším sochy Ctností a Neřestí před špitálem na Kuksu a sochy svatých na Karlově mostě v Praze - Matyáš Bernard Braun?

 20. Kterou z uvedených osobností mohl potkat francouzský chemik, biolog a lékař, jeden z nejvýznamnějších vědců 19. století - objevitel vakcín proti vzteklině a sněti slezinné, zakladatel pasterizace a vědeckých oborů mikrobiologie a imunologie – Louis Pasteur?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah