Testi.cz > Historie > Osobnosti > SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 1 – Ano/Ne

test SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 1 – Ano/Ne (Osobnosti)

    Autor: carmen.18 (781vlož. 2762vyzk.+26%ø) ... vloženo 18.3.2020
Test vyzkoušen 206 krát, průměrný výsledek je 61.4%.
Tento test představuje slavné osobnosti – panovníky, vojevůdce, učence, vynálezce, objevitele, cestovatele, spisovatele, hudební skladatele, operní pěvce, malíře a architekty napříč stoletími. Vaším úkolem bude správně určit, jestli se daná dvojice slavných mohla sejít či nikoliv. Odpověď ANO označte v případě, že se osobnosti mohly alespoň TEORETICKY sejít. Nemusely se setkat doopravdy, ale alespoň část jejich života probíhala ve stejném období (století). Odpověď NE zvolte v případě, kdy neměly ani teoretickou možnost se setkat, ani část jejich životů neprobíhala ve stejném časovém úseku.
 1. Mohly se setkat panovnice Habsburské monarchie Marie Terezie a francouzská královna Marie Antoinetta?

 2. Mohli se setkat český spisovatel a dramatik Karel Čapek a ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj?

 3. Mohl se potkat hudební skladatel Antonín Dvořák s básníkem Karlem Hynkem Máchou?

 4. Mohli se setkat český kníže a světec, který je hlavním patronem českého národa a symbolem české státnosti svatý Václav a český kronikář Kosmas?

 5. Mohl se setkat italský hudební skladatel Giuseppe Verdi s českou operní pěvkyní Emou Destinovou?

 6. Mohli se setkat významný řecký lékař „otec medicíny“ Hippokratés a významný řecký matematik Archimédés ze Syrakus?

 7. Mohl se setkat polský hudební skladatel a klavírní virtuoz Frederyk Chopin s geniálním hudebníkem, rakouským hudebním skladatelem a klavírním virtuozem Wolfgangem Amadeem Mozartem?

 8. Mohli se setkat významná francouzská vědkyně polského původu, nositelka Nobelových cen za fyziku a chemii, objevitelka chemických prvků: radia a polonia Marie Curie-Sklodowska a český lékař, objevitel 4 základních krevních skupin MUDr. Jan Janský?

 9. Mohl se potkat francouzský filozof a spisovatel Jean-Jacques Rousseau s českým historikem „Otcem národa“ Františkem Palackým?

 10. Mohl 1. prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk požádat o audienci u královny Spojeného království Velké Británie a Irska Viktorie?

 11. Mohli se setkat mořeplavec a objevitel nového kontinentu, později zvaného Amerika Kryštof Kolumbus a polský astronom, představitel heliocentrizmu Mikuláš Koperník?

 12. Mohla se česká královna Eliška Přemyslovna setkat s královnou Eliškou Pomořanskou?

 13. Mohli se setkat německý básník Johann Wolfgang Goethe a německý hudební skladatel a virtuoz na klávesové nástroje Johann Sebastian Bach?

 14. Mohl se setkat anglický král Richard I. Lví srdce s českým „králem železným a zlatým“ Přemyslem Otakarem II.?

 15. Mohli se setkat italský malíř, autor nejslavnějšího obrazu všech dob – portrétu Mony Lisy, konstruktér a vynálezce Leonardo da Vinci a český pedagog, „Učitel národů“ Jan Amos Komenský?

 16. Mohli se setkat český básník, novinář a vůdčí osobnost generace Májovců Jan Neruda a ruský básník, prozaik a dramatik Alexandr Sergejevič Puškin?

 17. Mohl se setkat český a uherský král Ludvík Jagellonský s vládcem Osmanské říše sultánem Süleymanem I.?

 18. Mohli se setkat český secesní malíř, autor slavné „Slovanské epopeje“ Alfons Mucha a český malíř, režisér a výtvarník animovaných filmů, autor „Krtečka“ Zdeněk Miler?

 19. Mohli se setkat český král Jiří z Poděbrad a anglický král Jindřich VIII. z rodu Tudorovců?

 20. Mohli se setkat francouzský císař a vojevůdce Napoleon Bonaparte a ruský vojevůdce a geniální stratég Georgij Konstantinovič Žukov?

 21. Mohli se setkat český malíř Mikoláš Aleš a katalánský architekt Antoni Gaudí?

 22. Mohli se setkat český hudební skladatel Petr Hapka a český písničkář a všestranný umělec Karel Hašler?

 23. Mohli se setkat česká princezna a abatyše kláštera Na Františku Sv. Anežka Česká a benátský kupec a cestovatel Marco Polo?

 24. Mohl se setkat francouzský král Ludvík XIV. s ruským carem Petrem I. Velikým?

 25. Mohli se setkat makedonský král a slavný vojevůdce, který neprohrál žádnou bitvu Alexandr III. Makedonský a gladiátor a vůdce povstání otroků Spartakus?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah