Testi.cz > Geografie > Evropa > POBALTSKÉ STÁTY – LITVA – LOTYŠSKO – ESTONSKO – všeobecný přehled, sousední země, státní symboly, ná

test POBALTSKÉ STÁTY – LITVA – LOTYŠSKO – ESTONSKO – všeobecný přehled, sousední země, státní symboly, ná (Evropa)

    Autor: carmen.18 (780vlož. 2750vyzk.+26%ø) ... vloženo 8.10.2023
Test vyzkoušen 102 krát, průměrný výsledek je 76%.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Který z Pobaltských států je na obrázku č.1 označen: A) číslem 1, B) číslem 2, C) číslem 3?
  Který z Pobaltských států je na obrázku č.1 označen: A) číslem 1, B) číslem 2, C) číslem 3? (náhled)

 2. Jaká je rozloha Litvy?

 3. Kolik obyvatel má Litva (k 1.1.2023)?

 4. A) Označ všechny sousední státy Litvy: B) S kterým státem má Litva NEJDELŠÍ státní hranice?

 5. Jednotkou litevské měny (k 8.10. 2023) je:

 6. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Litvy?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Litvy? (náhled)

 7. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Litva i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národním stromem Litvy je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Litva i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národním stromem Litvy je:  – obrázek č.3 (náhled)

 8. Národním ptákem Litvy na fotografii č.4 je:
  Národním ptákem Litvy na fotografii č.4 je: (náhled)

 9. Litva je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i litevský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí litevské národní identity. Na fotografii č.5 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou litevské kroje:
  Litva je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i litevský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí litevské národní identity. Na fotografii č.5 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou litevské kroje: (náhled)

 10. Litevská kuchyně byla ovlivněna především polskou, běloruskou, lotyšskou a v době SSSR i ruskou kuchyní. Litevská kuchyně je založena především na bramborách, vepřovém masu a mléčných výrobcích. Připravované pokrmy jsou kaloricky vydatné. Často obsahují smetanu a máslo. Oblíbený je tvaroh, sýry a žitný chléb. Velmi rozšířené je pěstování červené řepy. Ze zeleniny se hojně používají okurky, ředkvičky, kapusta a listová zelenina. Z ovoce se často připravují kompoty. K oblíbeným potravinám patří i houby (Litevci jsou vášniví houbaři.), lesní plody. zejména borůvky a brusinky, zvěřina a ryby, ale jen na pobřeží nebo v jezerních oblastech. Jako koření se používá nejčastěji kopr, kmín, bobkový list, hořčice a česnek. Nejoblíbenějším nápojem v zemi je pivo. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.6 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky litevská:
  Litevská kuchyně byla ovlivněna především polskou, běloruskou, lotyšskou a v době SSSR i ruskou kuchyní. Litevská kuchyně je založena především na bramborách, vepřovém masu a mléčných výrobcích. Připravované pokrmy jsou kaloricky vydatné. Často obsahují smetanu a máslo. Oblíbený je tvaroh, sýry a žitný chléb. Velmi rozšířené je pěstování červené řepy. Ze zeleniny se hojně používají okurky, ředkvičky, kapusta a listová zelenina. Z ovoce se často připravují kompoty. K oblíbeným potravinám patří i houby (Litevci jsou vášniví houbaři.), lesní plody. zejména borůvky a brusinky, zvěřina a ryby, ale jen na pobřeží nebo v jezerních oblastech. Jako koření se používá nejčastěji kopr, kmín, bobkový list, hořčice a česnek. Nejoblíbenějším nápojem v zemi je pivo. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.6 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky litevská: (náhled)

 11. Jaká je rozloha Lotyšska?

 12. Kolik obyvatel má Lotyšsko (k 1.1.2023)?

 13. A) Označ všechny sousední státy Lotyšska: B) S kterým státem má Lotyšsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 14. Jednotkou lotyšské měny (k 8.10. 2023) je:

 15. Kterým písmenem je na obrázku č.7 označena vlajka Lotyšska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.7 označena vlajka Lotyšska? (náhled)

 16. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Lotyšsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Lotyšska je: – obrázek č.8
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Lotyšsko i přírodní národní symboly – květinu, strom a ptáka. Národní květinou Lotyšska je:  – obrázek č.8  (náhled)

 17. Národním stromem Lotyšska na fotografii č.9 je:
  Národním stromem Lotyšska na fotografii č.9 je: (náhled)

 18. Národním ptákem Lotyšska na fotografii č.10 je:
  Národním ptákem Lotyšska na fotografii č.10 je: (náhled)

 19. Lotyšsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i lotyšský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí lotyšské národní identity. Na fotografii č.11 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou lotyšské kroje:
  Lotyšsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i lotyšský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí lotyšské národní identity. Na fotografii č.11 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou lotyšské kroje: (náhled)

 20. Lotyšská kuchyně je ovlivněná svými baltskými sousedy – Litvou a Estonskem a kuchyněmi Běloruska, Ruska a Polska .Připravovaná jídla jsou vydatná, často velmi tučná, ale málo kořeněná, jídlům se ponechává jejich přírodní chuť. Základní potravinou lotyšské kuchyně je vepřové maso, nejčastěji jako kotleta, smažený řízek nebo s houbovou omáčkou. Národním jídlem je nasládlý žitný chléb a také bramboráky. Stejně jako v ostatních baltských zemích jsou oblíbené palačinky, mléko a mléčné výrobky zakysaná smetana. sýry nebo tvaroh. Další oblíbenou potravinou Lotyšů jsou ryby nalovené v Baltském moři nebo ryby sladkovodní, pocházející z některých z tisíců zdejších jezer. Nejpoužívanější zeleninou jsou brambory, dále pak kapusta a cibule, z obilovin pšenice, ječmen a zejména žito. Oblíbené jsou i lesní plody, houby a med. Také vejce jsou další oblíbenou surovinou, kterou lotyšská kuchyně hojně využívá. Pivo je jednoznačně nejpopulárnější alkoholický nápoj v zemi. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.12 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky lotyšská:
  Lotyšská kuchyně je ovlivněná svými baltskými sousedy – Litvou a Estonskem a kuchyněmi Běloruska, Ruska a Polska .Připravovaná jídla jsou vydatná, často velmi tučná, ale málo kořeněná, jídlům se ponechává jejich přírodní chuť. Základní potravinou lotyšské kuchyně je vepřové maso, nejčastěji jako kotleta, smažený řízek nebo s houbovou omáčkou. Národním jídlem je nasládlý žitný chléb a také bramboráky. Stejně jako v ostatních baltských zemích jsou oblíbené palačinky, mléko a mléčné výrobky zakysaná smetana. sýry nebo tvaroh. Další oblíbenou potravinou Lotyšů jsou ryby nalovené v Baltském moři nebo ryby sladkovodní, pocházející z některých z tisíců zdejších jezer. Nejpoužívanější zeleninou jsou brambory, dále pak kapusta a cibule, z obilovin pšenice, ječmen a zejména žito. Oblíbené jsou i lesní plody, houby a med. Také vejce jsou další oblíbenou surovinou, kterou lotyšská kuchyně hojně využívá. Pivo je jednoznačně nejpopulárnější alkoholický nápoj v zemi. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.12 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky lotyšská:	 (náhled)

 21. Jaká je rozloha Estonska?

 22. Kolik obyvatel má Estonsko (k 1.1.2023)?

 23. A) Označ všechny sousední státy Estonska: B) S kterým státem má Estonsko NEJDELŠÍ státní hranice?

 24. Jednotkou estonské měny (k 8.10. 2023) je:

 25. Kterým písmenem je na obrázku č.13 označena vlajka Estonska?
  Kterým písmenem je na obrázku č.13 označena vlajka Estonska? (náhled)

 26. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Litva i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Estonska je: – obrázek č.14
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Litva i přírodní národní symboly – květinu, strom, ptáka a zvíře. Národní květinou Estonska je:  – obrázek č.14  (náhled)

 27. Národním stromem Estonska na fotografii č.15 je:
  Národním stromem Estonska na fotografii č.15 je: (náhled)

 28. Národním ptákem Estonska na fotografii č.16 je:
  Národním ptákem Estonska na fotografii č.16 je: (náhled)

 29. Estonsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i estonský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí estonské národní identity. Na fotografii č.17 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou estonské kroje:
  Estonsko je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i estonský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Národní kroje jsou dodnes významnou součástí estonské národní identity. Na fotografii č.17 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte obrázky s písmeny, na kterých jsou estonské kroje: 	 (náhled)

 30. Estonská kuchyně je podobná finské kuchyni, byla také ovlivněna kuchyní ruskou, švédskou a německou, protože Estonsko bylo v minulosti součástí těchto zemí. Estonská kuchyně se vyznačuje určitou skromností, ale to neznamená, že nemá regionální speciality. Mezi nejrozšířenější suroviny patří maso. V přímořské části je to hlavně rybí maso. Ve vnitrozemí je kuchyně založena především na vepřovém mase. Estonci mají rádi i zvěřinu. Velmi se používá kravské mléko, ze kterého se dělá smetana, ze které se připravuje smetanová omáčka zvaná kastmed. K oblíbeným potravinám patří chléb, zejména žitný a pšeničný. Estonská kuchyně používá mnoho koření a bylinek. Estonská kuchyně používá ke slazení hlavně med, protože v minulosti nebyl v Estonsku cukr k sehnání. V Estonsku je také mnoho lesů, bohatých na lesní ovoce, zvěřinu a houby, které jsou velmi populární. Ze zeleniny se konzumují především brambory, kysané zelí a červená řepa. Nejoblíbenějším nápojem je jako ve všech Pobaltských státech pivo. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.18 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky estonská:
  Estonská kuchyně je podobná finské kuchyni, byla také ovlivněna kuchyní ruskou, švédskou a německou, protože Estonsko bylo v minulosti součástí těchto zemí. Estonská kuchyně se vyznačuje určitou skromností, ale to neznamená, že nemá regionální speciality. Mezi nejrozšířenější suroviny patří maso. V přímořské části je to hlavně rybí maso. Ve vnitrozemí je kuchyně založena především na vepřovém mase. Estonci mají rádi i zvěřinu. Velmi se používá kravské mléko, ze kterého se dělá smetana, ze které se připravuje smetanová omáčka zvaná kastmed. K oblíbeným potravinám patří chléb, zejména žitný a pšeničný. Estonská kuchyně používá mnoho koření a bylinek. Estonská kuchyně používá ke slazení hlavně med, protože v minulosti nebyl v Estonsku cukr k sehnání. V Estonsku je také mnoho lesů, bohatých na lesní ovoce, zvěřinu a houby, které jsou velmi populární. Ze zeleniny se konzumují především brambory, kysané zelí a červená řepa. Nejoblíbenějším nápojem je jako ve všech Pobaltských státech pivo. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.18 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky estonská:	 (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah