Testi.cz > Geografie > Evropa > OSTROVNÍ STÁTY – KYPR – MALTA

test OSTROVNÍ STÁTY – KYPR – MALTA (Evropa)(čeká na schválení)

    Autor: carmen.18 (776vlož. 2734vyzk.+26%ø) ... vloženo 8.6.2024
Test vyzkoušen 44 krát, průměrný výsledek je 81.8%.
U některých otázek může být více odpovědí správných, zaškrtněte všechny.
 1. Vyberte a označte údaje o Kypru, které JSOU pravdivé:

 2. A) Jaká je rozloha Kypru? B) Kolik obyvatel má Kypr? (k 1.1.2024)?

 3. A) Z nabídky na fotografii č.1 vyberte a označte moře, které omývá pobřeží Kypru: B) Jak se jmenuje největší přístav na Kypru?
  A) Z nabídky na fotografii č.1 vyberte a označte moře, které omývá pobřeží Kypru:  B) Jak se jmenuje největší přístav na Kypru? (náhled)

 4. Jednotkou kyperské měny (k 8.6. 2024) je:

 5. Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Kypru?
  Kterým písmenem je na obrázku č.2 označena vlajka Kypru? (náhled)

 6. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Kypr i přírodní národní symboly –květinu, strom a ptáka. Národní květinou Kypru je: – obrázek č.3
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Kypr i přírodní národní symboly –květinu, strom a ptáka. Národní květinou Kypru je: – obrázek č.3 (náhled)

 7. Národním stromem Kypru je: – obrázek č.4
  Národním stromem Kypru je: – obrázek č.4 (náhled)

 8. Kypr je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i kyperský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.5 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny kyperské kroje:
  Kypr je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i kyperský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.5 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny kyperské kroje: (náhled)

 9. Na území Kypru se nacházejí (ke dni 8.6.2024) 3 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.6 kyperské památky UNESCO:
  Na území Kypru se nacházejí (ke dni 8.6.2024) 3 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.6 kyperské památky UNESCO: (náhled)

 10. A) Vyberte a označte 5 největších kyperských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL: B) Z kterého města je fotografie č.7?
  A) Vyberte a označte 5 největších kyperských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL: B) Z kterého města je fotografie č.7? (náhled)

 11. Jak se jmenuje město na fotografii č.8?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.8? (náhled)

 12. Město na fotografii č.9 se jmenuje:
  Město na fotografii č.9 se jmenuje: (náhled)

 13. Jaké město je na fotografii č.10?
  Jaké město je na fotografii č.10? (náhled)

 14. Na fotografii č.11 je město:
  Na fotografii č.11 je město: (náhled)

 15. Kyperská kuchyně je v jižní části ostrova velmi podobná řecké kuchyni, na severu turecké kuchyni. Vzhledem k historii ostrova, který býval i pod nadvládou Peršanů a Britů, je částečně ovlivněna i blízkovýchodní a britskou kuchyní. Základem všech pokrmů jsou místní suroviny – od koření, ovoce, zeleniny a masa až po mořské plody. Maso se nejčastěji konzumuje hovězí, jehněčí a skopové – grilované nebo v úpravě podobné guláši. V severní části Kypru, kde žijí Turci, kteří jsou muslimové se nejí vepřové maso. Kypřané zbožňují jídlo. Kromě potěšení z vlastního jídla ale milují i jeho sdílení s přáteli a rodinou. S tím souvisí i dlouhé, neuspěchané obědy, pozdní večeře a obliba jídel ve stylu meze, o které se dělí celý stůl.Hotely a restaurace v přímořských letoviscích nabízejí i speciality středomořské kuchyně. K nejoblíbenějším nápojům kyperské kuchyně patří kvalitní kyperská vína, káva a z alkoholických nápojů zejména Metaxa a kyperská brandy. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.12 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky kyperská:
  Kyperská kuchyně je v jižní části ostrova velmi podobná řecké kuchyni, na severu turecké kuchyni. Vzhledem k historii ostrova, který býval i pod nadvládou Peršanů a Britů, je částečně ovlivněna i blízkovýchodní a britskou kuchyní. Základem všech pokrmů jsou místní suroviny – od koření, ovoce, zeleniny a masa až po mořské plody. Maso se nejčastěji konzumuje hovězí, jehněčí a skopové – grilované nebo v úpravě podobné guláši. V severní části Kypru, kde žijí Turci, kteří jsou muslimové se nejí vepřové maso. Kypřané zbožňují jídlo. Kromě potěšení z vlastního jídla ale milují i jeho sdílení s přáteli a rodinou. S tím souvisí i dlouhé, neuspěchané obědy, pozdní večeře a obliba jídel ve stylu meze, o které se dělí celý stůl.Hotely a restaurace v přímořských letoviscích nabízejí i speciality středomořské kuchyně. K nejoblíbenějším nápojům kyperské kuchyně patří kvalitní kyperská vína, káva a z alkoholických nápojů zejména Metaxa a kyperská brandy. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.12 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky kyperská: (náhled)

 16. Vyberte a označte údaje o Maltě, které JSOU pravdivé:

 17. A) Jaká je rozloha Malty? B) Kolik obyvatel má Malta? (k 1.1.2024)?

 18. A) Ve kterém moři se nachází ostrov Malta? B) Jak se nazýval nádherný skalní útvar v moři na fotografii č.13, který byl až do r. 2017 jednou z největších turistických atrakcí Malty?
  A) Ve kterém moři se nachází ostrov Malta?  B) Jak se nazýval nádherný skalní útvar v moři na fotografii č.13, který byl až do r. 2017 jednou z největších turistických atrakcí Malty? (náhled)

 19. Jednotkou maltské měny (k 8.6. 2024) je:

 20. Kterým písmenem je na obrázku č.14 označena vlajka Malty?
  Kterým písmenem je na obrázku č.14 označena vlajka Malty? (náhled)

 21. Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Malta i přírodní národní symboly – květinu a ptáka. Národní květinou Malty je: – obrázek č.15
  Kromě oficiálních státních symbolů jako jsou vlajka, hymna a státní znak, má Malta i přírodní národní symboly – květinu a ptáka. Národní květinou Malty je: – obrázek č.15 (náhled)

 22. Národním ptákem Malty je: – obrázek č.16
  Národním ptákem Malty je: – obrázek č.16 (náhled)

 23. Malta je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i maltský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.17 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny maltské kroje:
  Malta je zemí, která je bohatá na kulturní tradice. Ke kulturním tradicím patří i maltský folklór (národopis) = dodržování lidových tradic, zvyků, písní, tanců a krojů. Na fotografii č.17 jsou kroje z různých zemí označeny písmeny. Vyberte a označte z obrázků s písmeny maltské kroje: (náhled)

 24. Na území Malty se nacházejí (ke dni 8.6.2024) 3 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.18 maltské památky UNESCO:
  Na území Malty se nacházejí (ke dni 8.6.2024) 3 památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Označte písmena, pod kterými jsou na fotografii č.18 maltské památky UNESCO: (náhled)

 25. A) Vyberte a označte 5 největších maltských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL: B) Z jakého města je fotografie č.19?
  A) Vyberte a označte 5 největších maltských měst seřazených chronologicky podle POČTU OBYVATEL: B) Z jakého města je fotografie č.19? (náhled)

 26. Město na fotografii č.20 se jmenuje:
  Město na fotografii č.20 se jmenuje: (náhled)

 27. Z kterého města je fotografie č.21?
  Z kterého města je fotografie č.21? (náhled)

 28. Jak se jmenuje město na fotografii č.22?
  Jak se jmenuje město na fotografii č.22? (náhled)

 29. Na fotografii č.23 je město:
  Na fotografii č.23 je město: (náhled)

 30. Maltská kuchyně je velice rozmanitá, neboť byla ovlivněna mnoha kuchyněmi, především italskou a britskou kuchyní, v menší míře též arabskou, španělskou, francouzskou a provensálskou kuchyní. Převažuje tu typická středomořská strava. Připravují se pokrmy z ryb a mořských plodů (chobotnice). Italská pizza a těstoviny jsou nabízeny všude. Maltským národním jídlem je dušený králík na víně s bramborami nebo těstovinami a zeleninou. Takto připravený králík se konzumuje v restauracích a v maltských domácnostech ve všední dny i při slavnostních příležitostech. Hovězí maso se nejčastěji konzumuje jako hovězí roláda plněná kapary, olivami, vejci. Podává se se sezónní zeleninou a bramborami. Hlavní surovinou jsou však čerstvé ryby a plody moře. Jídlo z ryb je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou. Tradiční je využití listového těsta plněného mnoha surovinami, čerstvým sýrem ricottou, hráškem, špenátem nebo čokoládou. Oblíbený je křupavý a nadýchaný maltský chléb. Vliv italské kuchyně se projevuje využitím těstovin a konzumací pizzy. Malťané si rádi pochutnávají na čerstvém ovoci. Výborné jsou místní melouny, fíky, broskve, mandarinky a hroznové víno. Mají rádi i sladkosti. Mezi oblíbené nápoje patří pivo, víno z místních odrůd, z nápojů jsou velmi oblíbeny: „Kinnie“ – sycený nealkoholický nápoj z hořkých pomerančů a pelyňku, „Malta libre“ – nápoj kinnie smíchaný s rumem, „Bajtra“ – likér z opuncie. Z teplých nápojů jsou oblíbeny káva a čaj. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky maltská:
  Maltská kuchyně je velice rozmanitá, neboť byla ovlivněna mnoha kuchyněmi, především italskou a britskou kuchyní, v menší míře též arabskou, španělskou, francouzskou a provensálskou kuchyní. Převažuje tu typická středomořská strava. Připravují se pokrmy z ryb a mořských plodů (chobotnice). Italská pizza a těstoviny jsou nabízeny všude. Maltským národním jídlem je dušený králík na víně s bramborami nebo těstovinami a zeleninou. Takto připravený králík se konzumuje v restauracích a v maltských domácnostech ve všední dny i při slavnostních příležitostech. Hovězí maso se nejčastěji konzumuje jako hovězí roláda plněná kapary, olivami, vejci. Podává se se sezónní zeleninou a bramborami. Hlavní surovinou jsou však čerstvé ryby a plody moře. Jídlo z ryb je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou. Tradiční je využití listového těsta plněného mnoha surovinami, čerstvým sýrem ricottou, hráškem, špenátem nebo čokoládou. Oblíbený je křupavý a nadýchaný maltský chléb. Vliv italské kuchyně se projevuje využitím těstovin a konzumací pizzy. Malťané si rádi pochutnávají na čerstvém ovoci. Výborné jsou místní melouny, fíky, broskve, mandarinky a hroznové víno. Mají rádi i sladkosti. Mezi oblíbené nápoje patří pivo, víno z místních odrůd, z nápojů jsou velmi oblíbeny: „Kinnie“ – sycený nealkoholický nápoj z hořkých pomerančů a pelyňku, „Malta libre“ – nápoj kinnie smíchaný s rumem, „Bajtra“ – likér z opuncie. Z teplých nápojů jsou oblíbeny káva a čaj. Z nabídky jídel a specialit na fotografii č.24 vyberte a označte jídla, která se turistům předkládají jako typicky maltská: (náhled)

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah