Testi.cz > Historie > Středověk > Stoletá válka - Středověk

test Stoletá válka - Středověk (Středověk)

    Autor: kolaloka (3vlož. 361vyzk.+23%ø) ... vloženo 1.10.2007
Test vyzkoušen 3339 krát, průměrný výsledek je 57.3%.
  1. Stoletou válkou se nazývá dlouhodobě a nikoli nepřetržitě probíhající konflikt mezi Anglií, kvůli nároku na francouzský trůn, a Francií, kvůli vyhnání Angličanů ze všech francouzských území a o vliv ve Flandrech. V rozmezí kterých let probíhala?

  2. Přibližně kolik obyvatel měla Anglie a Francie v dané době? Francie byla tehdy nejlidnatější zemí Evropy.

  3. Účastnil se markrabě moravský, pozdější císař římský a král český Karel IV., Otec vlasti, bojů Stoleté války?

  4. Král anglický Edvard III. vyhlásil Francii válku a 26.srpna 1346 porazil francouzská vojska v bitvě u Kresčaku. Padl zde i slepý český král Jan Lucemburský, coby jeho nepřítel. Syn Edvarda III. přijal tři pera z jeho přilbice do znaku a také jeho heslo Ich diene "Sloužím". Tento syn se jmenoval i s pozdějším přizviskem..

  5. Angličané měli ve Stoleté válce výrazně navrch, zejména kvůli používání dalekonosných luků. Francouze porazili v dalších bitvách, v jedné dokonce zajali francouzského krále Jana II. Kde?

  6. V roce 1415 tvrdě porazili Angličané francouzské rytíře v bitvě u Azincourtu. V té době byl králem anglickým..

  7. Záchranou Francie v čase skutečně posledním se stala mladá dívka z vesnice Domrémy zvaná Jana z Arku. Obležení kterého klíčového města počátkem května 1429 "její" vojsko prolomilo?

  8. "Viděl jsem ji na černém válečném koni. Měla bílé brnění, ale bez přilby, její ruka si pohrávala s malou sekyrou. Vedle ní jel její bratr a za ní běželo páže, které neslo rozloženou zástavu. Všechno na ní se jednomu zdá božské, a nezáleží na tom, co dělá." - vyprávěl Guy de Laval. Co měla panna Johanka na své obávané bílé zástavě?

  9. Který francouzský král díky Janě z Arku usedl na trůn a byl korunován v Remeši? Po jejím zajetí u Compiegne a následném procesu a upálení na náměstí v Rouenu v květnu 1431 byla pár let na to z jeho popudu rehabilitována.

  10. V závěru stoleté války Angličané ztratili nejdříve jako spojence Burgundsko a později postupně všechna území, dokonce též Akvitánsko s městem Bordeaux, i kvůli kterému válka započala. Nakonec jim zůstalo jediné město, které ovšem drželi dalších přibližně sto let. Byl to přístav..

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah