Testi.cz > Historie > Osobnosti > SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 4 – Ano/Ne

test SLAVNÉ OSOBNOSTI – mohly se potkat? 4 – Ano/Ne (Osobnosti)

    Autor: carmen.18 (776vlož. 2734vyzk.+26%ø) ... vloženo 18.7.2022
Test vyzkoušen 91 krát, průměrný výsledek je 77.6%.
Tento test představuje slavné osobnosti – panovníky, vojevůdce, učence, vynálezce, objevitele, cestovatele, spisovatele, hudební skladatele, operní pěvce a malíře napříč stoletími. Vaším úkolem bude správně určit, jestli se daná dvojice slavných mohla sejít či nikoliv. Odpověď ANO označte v případě, že se osobnosti mohly alespoň TEORETICKY sejít. Nemusely se setkat doopravdy, ale alespoň část jejich života probíhala ve stejném období (století). Odpověď NE zvolte v případě, kdy neměly ani teoretickou možnost se setkat, ani část jejich životů neprobíhala ve stejném časovém úseku.
 1. Mohla se setkat česká spisovatelka, autorka slavné „Babičky“ Božena Němcová s českou operní pěvkyní a vlastenkou Emou Destinnovou?

 2. Mohli se setkat český král Jiří z Poděbrad a uherský král Matyáš Korvín?

 3. Mohli se setkat americký spisovatel a novinář Mark Twain a český básník a spisovatel František Hrubín?

 4. Mohli se setkat český secesní malíř, autor slavné „Slovanské epopeje“ Alfons Mucha a britský spisovatel uznávaný za jednoho z „největších romanopisců" Charles Dickens?

 5. Mohl se setkat francouzský král Ludvík XIV. s ruskou carevnou Kateřinou II. Velikou?

 6. Mohli se setkat český lékař a cestovatel Emil Holub a norský polární badatel Roald Amundsen, který se svými výpravami jako 1. dosáhl jižního pólu?

 7. Mohli se setkat polský hudební skladatel a klavírní virtuóz Frederyk Chopin a italský houslista Niccolo Paganini, který je uznáván za největšího houslového virtuóza, který kdy žil?

 8. Mohli se setkat významná francouzská vědkyně polského původu, nositelka Nobelových cen za fyziku a chemii, objevitelka chemických prvků: radia a polonia Marie Curie-Sklodowska a český vynálezce lodního šroubu Josef Ressel?

 9. Mohl se setkat anglický král Richard I. Lví srdce s českým králem Přemyslem Otakarem I.?

 10. Mohli se setkat dva slavní vojevůdci – Jan Žižka z Trocnova stojící v čele věhlasného husitského vojska a novgorodský kníže Alexandr Něvský, jeden z nejslavnějších ruských vojevůdců?

 11. Mohli se setkat polský astronom, představitel heliocentrizmu Mikuláš Koperník a německý matematik, astrolog, astronom a optik Johannes Kepler?

 12. Mohla se česká královna Eliška Přemyslovna setkat s českou princeznou a abatyší kláštera Na Františku Sv. Anežkou Českou?

 13. Mohli se setkat skotský lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví David Livingstone a britský konstruktér lokomotiv a stavitel železnic Robert Stephenson?

 14. Mohli se setkat římský císař, král český a uherský Rudolf II. Habsburský a anglický král Jindřich VIII. z rodu Tudorovců?

 15. Mohl se setkat britský herec, režisér, scénárista a jeden z největších světových komiků Charlie Chaplin s francouzským impresionistickým malířem Édouardem Manetem?

 16. Mohli se setkat český technik a vynálezce obloukové lampy se samočinnou regulací a světelné fontány František Křižík a srbský vynálezce, konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů a průkopník vícefázového střídavého proudu žijící v Americe Nikola Tesla?

 17. Mohli se setkat slovenský architekt „lidové secese“ Dušan Jurkovič a katalánský secesní architekt Antoni Gaudí, jehož stěžejní dílo, chrám Sagrada Familia, se nachází s ostatními Gaudího stavbami v katalánské metropoli Barceloně?

 18. Mohla se setkat americká herečka Grace Kellyová, která se stala monackou kněžnou s manželkou britského korunního prince Charlese Dianou, princeznou z Walesu?

 19. Mohli se setkat český lékař, biolog, fyziolog a anatom Jan Evangelista Purkyně a průkopník přírodního léčitelství Vincenz Priessnitz?

 20. Mohli se setkat mořeplavec a objevitel nového kontinentu, později zvaného Amerika Kryštof Kolumbus a benátský kupec a cestovatel Marco Polo?

 21. Mohl se setkat italský hudební skladatel Giuseppe Verdi s českým malířem Václavem Brožíkem?

 22. Mohla se setkat česká spisovatelka, básnířka a libretistka Eliška Krásnohorská se slovinským architektem a urbanistou Jože Plečnikem?

 23. Mohl se setkat císař Svaté říše římské, král český, uherský a chorvatský Josef II. s francouzským králem Ludvíkem XVI.?

 24. Mohli se setkat dva národní hrdinové – slovenský vůdce zbojníků, který bohatým bral a chudým dával. Juraj Jánošík a maďarský revolucionář a národní hrdina boje za svobodu a nezávislost Maďarska Lájos Kossuth?

 25. Mohli se potkat rakouský sochař působící převážně v Čechách, z jehož rozsáhlého díla patří k nejznámějším sochy Ctností a Neřestí před špitálem na Kuksu a sochy svatých na Karlově mostě v Praze Matyáš Bernard Braun a český sochař, k jehož nejslavnějším dílům patří sousoší „Trigy“ na Národním divadle a jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech Bohuslav Schnirch?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah