Testi.cz > Hudba > Hudba > Významné skladby dvacátého století

test Významné skladby dvacátého století (Hudba)

    Autor: Giulietta (21vlož. 203vyzk.+28%ø) ... vloženo 12.1.2008
Test vyzkoušen 447 krát, průměrný výsledek je 51.9%.
  1. Preludium k Faunovu odpoledni od slavného francouzského impesionistického skladatele Clauda Debussyho mělo premiéru v roce 1894. Skladba je považována za dílo, které odstartovalo éru hudby 20. století. Už její samý začátek byl v té době netradiční. Jak zní úvod do Preludia k Faunovu odpoledni?

  2. Další velmi slavnou kompozicí dvacátého století je nesporně Bolero francouzského skladatele Maurice Ravela, které mělo premiéru v roce 1928. Jaké je jeho schéma?

  3. V následující otázce se podíváme do Spojených států, do roku 1924. Tehdy má totiž premiéru další důležité hudební dílo a sice Rhapsody in Blue skladatele George Gershwina. Je všeobecně známým faktem, že Rapsodie byla první dokonalou syntézou vážné hudby a černošského jazzu. A otázka zní, který nástroj zde má sólovou úlohu?

  4. Přesuneme se teď do Ruska do roku 1910, kdy má premiéru Poéma ohně (tzv. Prométheus) skladatele Alexandra Skrjabina. Co je na této skladbě pozoruhodné?

  5. V roce 1913 měl V paříži premiéru Stravinského balet Svěcení jara. Uvedení díla se stalo skandálem prvního stupně. V jakém prostředí se děj odehrává?

  6. Zůstaneme ještě chvíli v Paříži, protože dalším velkým tématem hudby dvacátého století je určitě Pařížská Šestka, skupina skladatelů, která se soustřeďovala zejména okolo básníka Jeana Cocteaua a velmi svérázného skladatele Erika Satieho. Otázka se bude týkat Honeggerovy symfonie Pacific 231. Co se stalo Honeggerovi inspirací k jejímu vytvoření?

  7. V roce 1948 přišel s novým veledílem francouzský skladatel Olivier Messiaen. Jeho symfonie Turangalila je psána pro velký orchestr se dvěma sólovými nástroji. Jedním z nich je piano a druhým je elektrický nástroj. Jak se jmenuje?

  8. V posledních třech otázkách se přesuneme do Ameriky. První se bude týkat skladby experimentátora Charlese Ivese Unanswered Question (Nezodpovězená otázka). V této kompozici můžeme jasně rozeznat rozdělení ansáblu do dvou skupin. První skupina se táže a druhá skupina stále neodpovídá. Které nástroje hrají kterou úlohu?

  9. Další významnou, a dnes už kultovní postavou americké hudby, je skladatel a experimentátor John Cage. Co je pointou jeho slavného díla 4' 33'', které obsahuje čtyři minuty a třicet tři vteřin ticha?

  10. Stěžejní pro vznik tzv Minimal music jsou objevy amerického skladatele Steva Reicha ve skladbě It's Gonna Rain (1965). O jakou skladbu se jedná?

Dejte si tento test na vlastní stránky/blog
Veškerá data jsou vlastnictvím webu testi.cz a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno!

jdi nahoru, na obsah